Gezi

Petra’ya Nasıl Gidilir

Akabe yakınlarında ve Ma’an ili sınırları içindeki Petra, bir zamanlar dünyanın en önemli ticaret noktalarında birinde yer alan ünlü bir kervan şehriydi. Nebati Krallığının başkenti Antik Petra Kenti gerçekten görülesi bir yer. Doğu ve Helenistik mimari tarzıyla kızıl kayalara oyulmuş ve bir kanyonda gizlenmiş. Tiyatro, tapınak, ev gibi yapılar kireç taşına oyularak yapılmış. Bugün Petra, dünyanın en büyük ve en önemli arkeolojik alanlarından birisi.

MÖ 400’lerde gelişen bir ticaret merkezi ve Nebati Krallığı’nın hazinelerinin korunduğu bir yerdi. Gazze’den Şam’a, Kızıldeniz’den Basra Körfezi’ne kadar önemli bir ticaret kavşak noktasında olan bu kervan şehrine Çin’den ve Hindistan‘dan getirilen baharatlar, tütsüler, yağ ve parfümler buradan da dünyanın dört bir yanına sevk edilirdi.

petraya nasıl gidilir

Petra nerede

Petra, Ortadoğu ülkesi Ürdün’de bulunuyor. Ürdün, Hristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal sayılan toprakların kesiştiği yerde kurulmuş. Tam adı Ürdün Haşimi Krallığı olan ülke, kuzeyinde Suriye, kuzeydoğusunda Irak, güneyinde ve doğusunda Suudi Arabistan, batısında İsrail ve Batı Şeria ile çevrili bir Arap ülkesi. Petra Antik Kenti tek başına Ürdün’ün turizm gelirlerinin %82’sini kapsıyor.

Petra başkent Amman’ın 228 km güneyinde yer alıyor. Ürdün’de Lüt Gölü (Dead Sea) ve Akabe Körfezi arasında kalan Petra, Wadi Musa şehrinde yer alıyor. Kızıldeniz kıyısındaki Akabe şehrine uzaklığı ise 128 km.Petra’ya nasıl gidilir

Petra’ya gitmek için öncelikle Amman’a veya Akabe’ye uçmanız gerekiyor. Ben Petra’ya her iki gidişimde de Petra’ya Akabeden geçtim. Akabe’ye THY ile uçmuştum. Amman uçak bileti için Pegasus ve THY sayfalarına bakın. Nasıl ucuz uçak bileti bulunur yazıma da göz atın. Benim gibi Akabe’den gitmek için de THY Akabe biletlerine göz atın.

Antik Petra şehri Ürdün’ün Wadi Musa Köyü yakınlarında yer alıyor. Ürdün’e Amman’dan giriş yapıyorsanız eğer araç kiralama en güzel seçeneğiniz. Amman’dan Çöl Otobanı üzerinden Petra’ya gidin. Bu bölünmüş bir otoyol veya otostrad üzerinden güneye gidin ve işaretleri takip edin. Ana ulaşım yolu inşa halinde bu yüzden herkes Ma’an’dan batıya giden bir yolu kullanıyor.

petra nerede

Amman’dan lokal otobüs ile gidiyorsanız JETT Otobüs firmasını kullanın. JETT otobüs şirketi Petra ve Amman arasında klimalı, temiz otobüsleri var ve harika hizmet veriyorlar. Amman’daki herhangi bir taksi şoförü sizi firmanın ofisine götürebiliyor. Amman-Petra günlük otobüs seferleri sabah 06.30’da yapılıyor ve ücreti ise 10 JD. Petra – Amman dönüşü ise 16.00’da yapılıyor ve onun da fiyatı 10 JD.

Amman’daki The South Bus Station’a (Mojama’ al-Janoob) taksiyle gidin. Bu istasyondan hem küçük otobüsler hem de servis taksiler Wadi Musa’ya gidiyor. Buradan Wadi Musa’ya kalkan otobüsler lokal 2.20 JD ve ulaşım 3 saat sürüyor. Toplu taşıma otobüs durağından herhangi bir tarifeye göre değil dolduğunda kalkıyor. Sabah 6’dan öğleden sonra 2’ye kadar Amman-Petra arası gidiş bulunabilir. Buradan kalkan yine servis taksiler daha hızlı ulaşım sağlıyor ve fiyatı da 4 JD. Amman’dan Petra’ya taksi ile gitmek 40-55 JD arası tutuyor.

Wadi Musa Otobüs İstasyonu’na varınca buradan Petra’ya taksi ile gitmek 5-6 JD tutuyor. Bu 2 km’lik yol yürüyerek yarım saati geçer, enerjiyi Petra’ya saklamakta fayda var.

petra nasıl gidilir

Akabe-Petra ulaşımı için her sabah 8.30’da Mövenpick Hotel’in yakınındaki JETT Bus Station’dan otobüs kalkıyor. Akabe-Petra arası 1,5 saat sürüyor ve saat 10.00 gibi Petra Antik Kenti’nde oluyorsunuz. Saat 16.00’da Petra Ziyaretçi Merkezi’nin önünden Akabe’ye dönüyor. Tek yön 12JD, gidiş dönüş ise 20JD. Sadece nakit kabul ediliyor ve biletlerin 1 gün öncesinden alınması gerekiyor.

Niyazi Tour da Akabe-Petra ulaşım hizmeti veriyor. Bu firma ve Petra ulaşım ücreti hizmeti ne kadar bilgim yok maalesef. Taksi ile Akabe-Petra gidiş-dönüş 30-60JD arasında olduğu söyleniyor. Pazarlığa göre fiyat belirleniyor abi. Taksi Petra gezisini bitirinceye kadar sizi bekliyor. Baştan net olarak anlaşıp ona göre yola çıkmakta fayda var. İngilizce konuşabilenler tercihiniz olsun.

Ürdün gezilecek yerler listesinde Petra her zaman 1 numara. Petra dışında ülkede UNESCO Dünya Mirası Wadi Rum çölünü de ziyaret edin. Burası yeryüzünün en özel yerlerinden birisi bana göre.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top