Gezi

İstanbul’un En Gözde Kültür Turu Rotaları

Son yıllarda iyice gözde olan hafta sonu konaklamalı veya günübirlik kültür turları, beklenenin üzerinde ilgi görüyor. Bu turlar İstanbul’un tarihini ve tarihsel zenginliklerini yerinde tanımamızı sağlıyor.

Genellikle üst ve orta yaş grubundan kişilerin çocuklarıyla birlikte katıldığı turlar, hem tarihi mirasımızı daha yakından tanıma, hem de keyifli bir gün geçirme fırsatı sunuyor.

Kültür turlarında en fazla ilgiyi Kariye MüzesiEdirnekapıKumkapı ve Samatya çekiyor. Şimdi bu rotalara daha yakından göz atalım:

Kariye Camii’ne odaklanan gezi programında Hançerli KiliseTekfur Sarayı, Musevi yapıları, Fatih Fethiye CamiiHirami Ahmet Paşa CamiiAyios Yeoryios Kilisesi yer alıyor. Geç dönem Bizans mozaikleri ve freskleri ile ünlü olan Kariye, Edirnekapı’da bulunuyor. İstanbul’un en önemli Bizans yapılarından biri. İstanbul’un fethinden sonra 50 yıl kadar metruk kalan Kariye, 16. yüzyıla kadar kilise olarak kullanıldı.

Atik Ali Paşa tarafından camiye çevrilen mekânın mozaiklerinin üstü 1765’te sıvanmış. II. Dünya Savaşı sırasında Amerikalı uzmanlar mozaik ve freskleri yeniden ortaya çıkarmış. Yapı, 1947’de müze haline getirilmiş. Civardaki restore edilmiş eski İstanbul evleri de görülmeye değer.

Yine Edirnekapı’daki Tekfur Sarayı, kentin kara surları üzerinde bulunuyor. Yapım tarihi veya yaptıranı bilinmiyor. İstanbul’un fethinden sonra fil ahırı, çini imalathanesi gibi çeşitli amaçlarla kullanılmış. Yavuzselim’deki Fethiye Camii de eski bir kilise aslında. Tıpkı Kariye gibi Meryem Ana’ya adanmış bir manastır aynı zamanda. Yapının cephesi taş ve tuğlalarla yapılmış desenlerle süslü.

Kariye Müzesi

İstanbul’un fethinden 1586’ya kadar patrikhane kilisesi olarak kullanılmış. 1591’de Azerbaycan’ın alınışının anısına Fethiye adıyla camiye çevrilmiş. Bugün hala cami olarak kullanılıyor.

Bizans Döneminin Liman Kenti: Kumkapı

Eski adı Kondoskali olan Kumkapı, Bizans döneminin en önemli liman kentiydi. Kumkapı gezisi, Mimar Sinan’ın Kadırga’da inşa ettiği Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ile başlıyor. Ardından restorasyonu sürdüğü için ancak dışardan görülebilen Küçük Ayasofya Camii’ne gidiliyor. Cami, II. Bayezid devrinde yaptırılmış.

Bizans’ın asırlık ağaçlarının altındaki Kadırga Limanı, 1641’de Kumkapı’dan Samatya’ya taşınan Ermeni Patrikhanesi ve kilisesi sonraki duraklar. Kadırga Limanı’nda Esma Sultan için yaptırılan Esma Sultan NamazgâhıAya Kiryaki Kilisesi ve Arkadius Sütunu‘yla Kumkapı etabı son buluyor.

Pertevniyal Valide Sultan Camii

İkinci Durak Samatya

Eski dokusunu 1950’li yıllara kadar koruyan Samatya, Rumların Yunanistan’a gitmesi ve göçler nedeniyle bugün tamamen değişmiş durumda. Ancak yine de görülmeye değer yapıları içinde barındırıyor. Bunlardan bazıları Surp KevorkAya Menas, büyük çan kulesiyle Aya Konstantini ve Eleni kiliseleri ile kiliseden çevrilen İmrahor İlyas Bey Camii.

Üsküdar’dan Eyüp’e Vakıf Binaları

Bu tura II. Selim’in eşi Nurbanu Sultan tarafından yaptırılan Üsküdar Atik Valide Külliyesi’nden başlayabilirsiniz. Sonra sırasıyla Hürrem Sultan’ın Sultanahmet’teki hamamı ve Cerrahpaşa’daki Haseki Hürrem Külliyesi, Hürrem Sultan’ın kızı Mihrimah Sultan’ın Edirnekapı’daki Camisi ve Külliyesi, Eyüp’te Mihrişah Valide Sultan Vakıfları, Pertevniyal Valide Sultan Camii ve Külliyesi ile Haseki Hastanesi’nin en eski bölümleri ve Pertevniyal Lisesigezilebilir. Bu tur sırasında Üsküdar’daki Kanaat Lokantası’nda, Salacak’taki Katibim’de ya da Aksaray’daki kaburga sofralarından birinde yemek yiyebilirsiniz.

Balyan Ailesi Eserleri

Dolmabahçe Sarayı

Geziye Yıldız Camii’nden başlayabilir, sırasıyla Beylerbeyi ve Çırağan saraylarıYıldız Hamidiye CamiiBeşiktaş Abbasağada Meryem Ana Kilisesi, Akaretler’deki saray lojmanları, Teşvikiye Camii ve Karakolu’nu gezebilirsiniz. Teşvikiye Camii önündeki Sebil’de bir şeyler atıştırmak mümkün. Ardından Dolmabahçe Sarayı ve CamiiTophane Nusretiye CamiiBeyazıd KulesiAksaray Valide Camii, Şehzadebaşı üzerinden Fatih, Hırkai Şerif Camii ziyaret edilebilir. Fatih Fevzipaşa Caddesi’ndeki Kömür Restoran’da ya da Tophane’deki İspir Kurufasulyesicisi’nde yemek yiyebilirsiniz.

Kıyıdan Boğaz Turu

Gezi Beşiktaş Deniz Müzesi’nde başlıyor. Saltanat Kayıkları bölümü mutlaka görülmeli. Kuruçeşme Ayadimitri Rum Ayazması ve Arnavutköy’ün eski Osmanlı sokaklarına gelindiğinde bir öğle yemeği molası için Balıkçı Adembaba, Köfteci Ali Baba veya belediye tesislerinde soluklanabilirsiniz. Ardından Bebek Parkı ve semti geliyor. Roma Dondurmacısı’ndan bir külah denemek şart. Ardından BaltalimanıJapon BahçesiEmirgan Tepeleri ve Boyacıköy. Burada son dönem Osmanlı azınlıklarından günümüze kadar gelebilmiş olan ev, kilise ve sokaklar var. Emirgân Çınaraltı’nda mola verilebilir. Ardından Emirgân Korusu Pembe ve Sarı KöşklerYeniköy Sait Halim Paşa Yalısı, Erbilgin Yalısı,Avusturya Elçilik SarayıHuber Köşkü ve Tarabya’ya dönüş.

Sait Halim Paşa Camii

Kapalı Çarşı’nın Hanları

Kapalı Çarşı’nın Bakırcılar Çarşısı tarafındaki küçük kapıdan çarşıya girin. Labirentleri andıran sokaklardan, Zincirli Han’a geçin. Oradan da Tacirler Sokağı’na… Sıra odalarından ilerleyip Gümüşçüler Çarşısı’nı keşfedin. Mahmutpaşa kapısından çıkıp, sırasıyla Abud Efendi, Büyük Yeni Han, Çin ve Doğu mallarının sergilendiği meşhur Orient Han ve Tahtakale’de Rüstem Paşa civarını gezin. Çemberlitaş Meydanı’nda Arslan Restoran, Çarşının Nuruosmaniye kapısındaki iç avluda Bahar Restoran veya Tarihi Subaşı Lokantası’nda Osmanlı mutfağından bir yemek yiyebilirsiniz. Geleneksel çay, kahve ve nargile keyfi için Divan yolu Çorlulu Ali Paşa Medresesi iyi bir seçim.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top