Gezi

Dikili’de Gezilecek Yerler

Dikili’de Gezilecek Yerler

Masmavi denizi, uzun kumsalları, balıkçı tekneleriyle dolu sevimli limanı, şifa dağıtan termal kaynakları, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri ile Dikili, İzmir çevresinde gezilecek en güzel yerlerden. İzmir şehir merkezine 120 km mesafedeki ilçe, 40 kilometrelik sahil şeridiyle yaz aylarında binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Çok katlı yayılmacı ruhundan, çarpık yapılaşmadan payına düşeni almış olsa da tatil için uygun bir İzmir ilçesi.

Antik dönemde Pergamon’un limanı olan Dikili Limanı, günümüzde de İzmir’in en kuzeyinde, kentin dünyaya açılan kapısı niteliğinde. Ayvalık, Bergama, Foça ve Aliağa gibi noktalara olan konumu ile önemli bir geçiş güzergahında yer alan Dikili, yerel festivalleri, doğal yaşamın izlerini taşıyan köyleri ve kumsallarıyla cazibe merkezi.

Dikili Gezilecek Yerler

1. Dikili ilçe merkezi

dikili gezilecek yerler

Özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Dikili ilçe merkezinde uzunluğu 5 km’yi aşan mavi bayraklı plajlar tatilcileri ağırlıyor. Klasik bir tatil beldesi görünümündeki ilçe merkezinin farklı noktalarında denize girmek, sahil şeridinde vakit geçirmek ve huzurun tadını çıkarmak mümkün. Kayra Plajı ve Dikili Halk Plajı yüzmek için ideal mavi bayraklı plajlardan.

2. Dikili Tekne Turları

dikili tekne turları

Dikili’den kalkan günübirlik tekne turlarıyla, mavinin her tonunun sıralandığı koylarda gezeceğiniz bir tekne turuna muhakak çıkın. Dikili balıkçı barınağından kalkan günlük tur tekneleri yaz boyunca her gün saat 11.00-18.30 arasında çevredeki ada ve koylara tur düzenliyor. Koylar ve adalar şahanedir. Zindancık Koyu, Hanımın Koyu, Güvercinlik Kayalıkları, Akvaryum, Aya Nikola Kilisesi’ne ait kalıntılar…

3. Nebiler Köyü

dikili gorulecek yerler

Dikili’ye 17 km uzaklıktaki Nebiler Köyü, şelaleleri, mağara ve su kaynaklarıyla ünlü. Dikili’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındaki Nebiler Köyü’nde Nebiler ya da Aşıklar Şelalesi olarak bilinen şelale doğa ve piknik severlerin gözdesi. İrili ufaklı 4 şelalenin bulunduğu bu alanda yürüyüş ve tırmanma rotaları da var.

4. Bademli Köyü

Dikili Bademli ılıcası

Eski bir Rum köyü olan Bademli‘de zeytinin yeşili ve güzelliği, Ege Denizi’nin maviliğiyle buluşuyor. Bademli Kültür Sanat ve Gelişim Derneği tarafından düzenlenen Bademli Festivali düzenleniyor.

Dikili’nin en güzel köylerinden Bademli, plajlarının yanı sıra sıcak su termal kaynaklarıyla da ünlü. Geçmişte Aiolis Ilıcası olarak bilinen Bademli Ilıcası, Kalem Adası’nın yanı başında denizin içinde yer alıyor. Denizin içerisinde havuz şeklinde düzenlenen kaynaklar, sit alanında bulunması nedeniyle herhangi bir tesis ya da insan müdahalesine maruz kalmamış. Denizi güzel, sahilde balıkçılar var, kalacak yerler var.

5. Kalem Adası

kalem adası dikili

İzmir’in Dikili ilçesine bağlı, Midilli Adası’nın tam karşısındaki Kalem Adası, tertemiz sularıyla emsalsiz bir doğa parçası. Bademli Köyü’nün karşısında yer alan, ana karaya 450 metre uzaklıktaki Kalem Adası’ndaki Olivera Otel, Türkiye’nin tek ada oteli. Kalem Adasi Oliviera Resort Otel balayı tatili için en güzel gidilecek yerlerinden.

Turkuazdan maviye çalan, nefis bir denizi var. Akvaryumdan farksız turkuaz bir denizin tam ortasında, mavi bayraklı kıyılarda yüzüyorsunuz. Günbatımı manzarası doyumsuz. Gözlerden uzak, izole, sakin bir yer. Adaya gidebilmek için önceden haber verirseniz, Bademli’nin kıyısından sizi tekneyle alıp adaya götürüyorlar. Türkiye’de romantik bir tatil arayışında olanlar not etsin.

6. Garip Adası

garip adası dikili

Antik dönemdeki adı Arganussai, Türkçe’de Işık Saçan Adalar anlamına gelen ve dünyaca ünlü tarihçi Strabon’un bahsettiği üç adadan biri olan Garip Adası da hemen Kalem Adası’nın arkasında yer alıyor. Antik dönemden de izler taşıyan adanın etrafındaki deniz olağanüstü berrak. Kalem Adası ile Garip Ada arasındaki derin mavi alan Akvaryum olarak anılıyor zaten. Dikili tekne turları buraya uğruyor.

7. Atatürk Botanik Bahçesi

Dikili’de 30 hektarlık bir alana kurulan Atatürk Botanik Bahçesi, tropik bölgelerden Alp Dağları’na kadar çok geniş bir coğrafyaya ait bitki türlerini barındırıyor. Yaklaşık 3 bin çeşit bitkinin bulunduğu alan, rengarenk dokusuyla görsel şölen gibi.

Ülkemizdeki en yetkin ve uluslararası tek botanik bahçesi olma özelliği gösteren yer, dünya literatürüne de girme başarısı göstermiş. Ayrıca, kurutulmuş bitki örneklerinin korunduğu ve üzerinde bilimsel çalışmaların yapıldığı bir Herbaryum Merkezi de yer alıyor.

8. Atarneus Antik Kenti

Dikili gezisi

Merkezi Dikili olmak üzere, Ağılkale ve çevresinde konumlanan Atarneus Antik Kenti, Akhalılar tarafından MÖ 4 binli yıllarda kuruldu. Kurulduğu bölge çevresinde çok sayıda sıcak su kaynağı ile pınarların olması nedeniyle kutsal kaynak ya da ana tanrıça kaynağı anlamına gelen Atarnetus ismini alan şehirde arkeolojik kazı çalışmaları sınırlı bir biçimde yürütülüyor. Salgın hastalıklar nedeniyle terk edilen kentten günümüze ulaşan kalıntı sayısı da çok az.

9. Çandarlı

dikilide gezilecek yerler

Dikili’nin en çok tanınan sahil kasabası Çandarlı, amazon kadın savaşçıların hüküm sürdüğü yer olarak biliniyor. Dikili’ye arabayla 20 dakika uzaklıktaki Çandarlı’nın merkezindeki tarihi geçmişi Cenevizlilere uzanan Çandarlı Kalesi, Çandarlı’nın en önemli sembolü.

Geçmişte kenti dış saldırılara karşı koruyan kalenin büyük bölümü zarar görmeden günümüze ulaşmayı başarmış. En son 2016’da restore edilen kalede dönem dönem konser, tiyatro ve festival gibi etkinlikler de yapılıyor. Kalenin önündeki halk plajı buz gibi suyuyla yazın sıcak havasına ilaç gibi.

10. Pitane Antik Kenti

dikilide gorulecek yerler

Pitane Antik Kenti, Çandarlı’nın antik dönemdeki yerleşimin ismi. Kentin kuruluşu ile ilgili net ve sağlıklı bilgi olmasa da Helenistik döneme uzandığı düşünülüyor. Antik kentin izlerini görebileceğiniz kazı alanı ya da ören yeri yok. Pitane’den çıkarılan vazolar, kadehler, mezarlar, ölü külü kapları ve arkaik erkek heykeli Bergama Müzesi‘nde sergileniyor.

Bergama Antik Kenti, Dikili merkeze sadece yarım saat uzaklıkta. UNESCO Listesindeki çok değerli ören yerini ve Kızıl Avlu‘yu da görün. Bergama gezilecek yerler yazımda Bergama’da görmeniz gereken yerleri yazdım.

Ayvalık ve Cunda Adası da arabayla sadece yarım saat uzaklıkta. Ayvalık İzmir’in en güzel tatil yerlerinden biri. Bir gününüzü de Ayvalık, Cunda, Yeniçarohori Köyü için ayırın.

İzmir civarında gezilecek yerler arasındaki Dikili, tarihi, kültürel dokusu ve doğasıyla etkileyici bir durak. Bergama, Assos, Ayvalık, Foça gibi destinasyonlara olan yakınlığı ile bölgeyi keşfetmek isteyen birçok kişi rotasına Dikili’yi de ekliyor.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top