Gezi

Vize Ücretleri Ne Kadar

Vize Ücretleri Ne Kadar

Vize ücreti ne kadar? Ülkelerine göre vize ücretleri listesi hakkında araştırmalar yapıp güncel vize ücretlerini yazdım. Schengen vize ücreti ve Yunanistan vize ücreti bana en çok sorulan sorulardan oldu.

Vize almak için önce pasaportunuzun olması gerekiyor. Pasaport Nedir ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarıma da göz atmak isteyebilirsiniz belki. Vize ücretleri 20018 bilgilerini yazdım, hepsi güncel veriler. Değişiklik varsa yorum kısmından bana yazarsanız yazıyı güncellerim.

vize ucretleri ne kadar

Vize Ücretleri 2018

Vize ücreti miktarı, başvuru yapan kişinin vatandaşlığına ve başvuru sahibinin yaşına göre değişebilir. Vize ücreti, vize işlemleri karşılığında Başkonsolosluk adına tahsil ediliyor ve genellikle vize ücreti Euro veya Dolar karşılığı TL olarak nakit kabul ediliyor. Hangi kategoriden başvuruyorsanız vize ücretini ona göre ödemeniz ve evraklarınızı ona göre hazırlamanız gerekiyor.

Schengen vizesi ücretleri

Schengen vizesi, Schengen Bölgesine gitmeye ve ziyaret etmeye yönelik vize türü. Schengen vizesi, Avrupa seyahatlilerimizin önündeki en büyük engel. Hem evrak toplam süreci hem Schengen vize ücretleri bizim için hem yorucu hem maliyetli. Schengen vize reddi yememek için hassas olmakta fayda var.

Blogda Schengen vizesi nasıl alınır, Schengen vizesi evrakları hakkında daha önce detaylı bilgiler paylaşmıştım. Eğer Schengen vizesine başvuracaksınız mutlaka bu iki yazıyı da okuyun. Son dönemlerde vize reddi daha da sık yaşanıyor.

Schengen vizesi hangi ülkelerde geçerli: Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çekya, Macaristan. Schengen vizesi olanlar bu ülkelere özgürce girebiliyor.

Vize ücreti ne kadar 0-6 Yaş 6-12 Yaş 12+ Üstü
Schengen Ücretsiz Ücretsiz 60€
Ulusal 116 € 116€ 116€
İndirimli Ücretsiz 35€ 35€
Eğitim (90 gün altı) Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz
Eğitim (90 gün üstü) 50€ 50€ 50€
 • İspanya vize ücreti: 60€
 • Avusturya vize ücreti: 60€
 • Yunanistan vize ücreti: 60€
 • İtalya vize ücreti: 60€
 • Fransa vize ücreti: 85€
 • Bulgaristan vize ücreti: 60€
 • Yunanistan vize ücreti: 60€
 • İspanya vize ücreti: 60€
 • Hollanda vize ücreti: 60€
 • Çek vize ücreti: 60€
 • Belçika vize ücreti: 60€
 • Macaristan vize ücreti: 60€
 • Danimarka vize ücreti: 60€
 • Hırvatistan vize ücreti: 60€

Schengen Vizesi, Schengen bölgesi dahilinde 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanıyor. Schengen vize ücretleri ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte genellikle Schengen vize ücreti 60€. Schengen vizesi 0-12 yaş arası çocuklar (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) ücretsiz.

Uzun Dönem Schengen D vizesi ücreti 116€. Ulusal Vize yani D Tipi vize 90 günden fazla kalmayı düşündüğünüz durumlarda başvurmanız gereken vize tipi. 90 günden daha uzun süreli vizeler için ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekiyor.

schengen vizesi ne kadar
Schengen vize ücretleri 2018

Schengen vizesi indirimli vize ücreti

Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Gürcistan, Karadağ, Azerbaycan, Kosova, Moldova, Rusya ülkelerinden birine vatandaşlığınız varsa Schengen vizesi indirimli ülkeler vize ücreti 35€ ödüyorsunuz.

SERVİS TİPİ ÜCRETİ EURO ÜCRETİ
Fotoğraf Hizmeti 25TL 6,30€
Kurye 45TL 10€
Schengen VIP Servis 234TL 50€
Form Doldurma Hizmeti 27TL 7€
Mobil Biyometrik Servis 236TL

60€

  Başvuru yaparken hangi kategoriye ait vizeyi talep ediyorsanız o kategoriye belgelerin ibraz etmeniz gerekiyor. Schengen vizesi aracı kurumlardan iDATA ve VFS hizmet ücreti olarak 29€ vize ücretinden ayrı başvuru sırasında alınıyor.
   • AB ve AET vatandaşlarının aile bireyleri (eşi, çocuğu / diğer özel durumların Vize bölümünce incelenmesi gerekir) sadece vize ücretinden muaf.
   • 90 gün altı eğitim vizelerinde, kursun tam zamanlı olması ve haftada en az 20 ders saati içermesi durumunda ücret muafiyeti var.
   • Vize harcı ve aracı kurum koordinasyon ücretleri her bir başvuru için ödeniyor ve iade edilmez.
   • Soyadı tutmama, boşanma, Avrupa Birliği vatandaşı yakını olma vs… gibi durumlarda vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz etmeniz gerekiyor.
   • Pasaport geçerlilik tarihi, Schengen ülkesini terk etmeyi düşündüğünüz tarihten sonra en az 3 ay daha uzun olmalı.
   • VFS Firması İrlanda, Fransa, İspanya, Kanada, Polonya, Yunanistan, Bulgaristan, Malta, Hollanda, Dubai, İsveç vizeleri için yetkili.
   • Seyahatinizin başlangıç tarihine 90 günden fazla var ise vize başvurusunda bulunamazsınız.
   • Randevu tarihinizi tüm gerekli evraklarınızın hazır olacağı tarihe göre belirleyin.
   • iDATA ofislerinden başvuru yapmak için online ücretsiz randevunuzu almanız gerekiyor.
   • Alınan randevuların iptali gerçekleşmeden yeni bir randevu verilmiyor.
   • Schengen vizesi için başvuru yapacak ve yurtdışında okumakta olan öğrencilerin başvurularını öğrenci oldukları ülkeden yapmaları gerekiyor.
   • Vizeler hakkındaki en ayrıntılı bilgiyi ilgili ülkenin konsolosluğundan edinebilirsiniz.

Almanya vize ücreti 60€

Almanya vizesi 0-6 yaş ücretsiz, 6-12 yaş 35€
iDATA Koordinasyon Bedeli: 24,77€
iDATA VIP Hizmet Bedeli: 75 €
Almanya 7 günlük Seyahat sağlık sigortası ücreti: 8€
Almanya 14 günlük Seyahat sağlık sigortası ücreti: 10€
Almanya 1 aylık Seyahat sağlık sigortası ücreti: 18€
Almanya 2 aylık Seyahat sağlık sigortası ücreti: 25€
Almanya 3 aylık Seyahat sağlık sigortası ücreti: 30€
Almanya 6 aylık Seyahat sağlık sigortası ücreti: 40€
Almanya 1 yıllık Seyahat sağlık sigortası ücreti: 60€

Vize ücreti, Euro ya da Euro karşılığı TL nakit kabul ediliyor.

İzmir Alman Başkonsolosluğu
Adres: Korutürk Mahallesi, Havuzbaşı Sok. No:1, 35330 Balçova/İzmir
Telefon: (0232) 488 88 88

İstanbul Alman Başkonsolosluğu
Adres: Gümüşsuyu Mahallesi, İnönü Cd. No:10, 34437 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 334 61 67


Bulgaristan vize ücreti 60€

Bulgaristan’da uzun süre (90 günden fazla) kalmak istiyorsanız direkt olarak Elçilik/Başkonsolosluktan uzun dönem vizeye başvuru yapmanız gerekiyor. Bulgaristan hükümetinin verdiği vize ile Schegen ülkelerini ziyaret edemezsiniz. 0-12 yaş arası çocuklar (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) ücretsiz.

Makedonya ve Sırbistan vatandaşları vize ücretinden muaf, sadece servis ücreti ödüyorlar. Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna vatandaşları için 35€.

Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ, Ukrayna ve Sırbistan ülke vatandaşları eğer biometrik pasaporta sahipse Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebiliyor.

Bulgaristan Konsolosluğu
Adres: Kültür Mahallesi, Ahmet Adnan Saygun Cd. No:34, 34340 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0212) 281 01 15


Romanya vize ücreti 

Umuma mahsus pasaport sahibi olanların Romanya’ya gitmeleri için vize alması gerekiyor. Eğer Schengen vizeniz varsa, vizesiz olarak 180 gün içinde 90 gün Romanya’da kalabiliyorsunuz.

C Tipi kısa süreli Vize : 60 Euro
D Tipi uzun süreli Vize : 120 Euro

Romanya Başkonsolosluğu
Adres: Etiler Mahallesi, Yanarsu Sk. Narin Sitesi No:42, 34437 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0212) 358 05 15


Rusya vizesi ücreti 336TL

Rusya vizesi alma işlemleri 10 iş günü sürüyor. vfsglobal.com ile başvuru yapılabiliyor. Multi Rusya vizesi 537TL. VFS de ek olarak 35 USD hizmet ücreti alıyor. Ekspres başvuruda 3 günce vize çıkması ücreti single 672TL., multi 1075TL.


Mısır vizesi ücreti 120TL

Mısır 20 yaşından küçük, 45 yaşından büyük vatandaşlarımıza sınır kapılarında bir ay oturumlu giriş vize veriyordu, hala öyle olup olmadığını konsolosluktan mutlaka sorun. Vizeler ortalama 2 haftada çıkıyor. Bazen 1 aya kadar uzadığı da oluyor. Erken başvurmak şart. Benim 3 defa gittim ve her defasında vizem 10 günde çıkmıştı.


Avustralya vize ücreti 140AUD

vize ücretleri

Avustralya vizesi için turist olarak yapılan başvurularda 140$, Work and Holiday programı için 440$, sağlıkla ilgili başvurularda 280$ talep ediliyor. İnternet üzerinden kredi kartı ile yapılan ödemelerde Visa ve MasterCard’dan %1.08, American Express ve JCB’den %1.99, Diners Club International’dan ise %2.91 komisyon alınıyor.

Avustralya vizesi – Turistik : 140AUD
Avustralya vizesi – Akraba ve arkadaş ziyareti :140AUD
Avustralya vizesi – Ticari : 140AUD
Avustralya vizesi – Öğrenci vizesi (500 vizesi) : 560AUD
Avustralya vizesi parmak izi (Biometri işlemleri) için VFS Global ücreti; 74TL


Amerika Vize Ücreti 160$

Vize ücreti en pahalı olan ülkelerden arasında olan ABD, başvurular için telefonla randevu ve aracı bir kurum tercih etmiyor, vize için online başvuru yapmanız şart. Amerika vizesi genellikle 10 yıllık çıkar, fakat kendinizi ’10 yıllık vize alacağım’ diye şartlamayın, çünkü verilecek süre tamamen konsolosluğun inisiyatifinde.

   • Göçmen olmayan ABD vize başvuruları (B1/B2, C/D, F1/F2, M1/M2, I, J1/J2): 160$. Bu kapsama, turizm ve iş amaçlı ziyaretçiler, transit yolcular, mürettebat, öğrenciler, basın mensupları, değişim programı kapsamındaki ziyaretçiler giriyor.
   • Göçmen Olmayan ve I-797 Notice of Action baslıklı çalışma onayı ile yapılan başvurular (H, L, O, P, Q, R): 190$.
   • Çalışma, şirket içi transfer, üstün yetenekli kişiler, profesyonel gösteri sanatçıları ve sporcular, uluslararası kültür değişim programına katılan ziyaretçiler ile din görevlileri ABD e -vize: 270$
   • Ticari/Yatırımcı vizeleri, K Vizesi (Nişanlı Vizesi): 270$

Amerika vizesi hakkında bilgiler için ABD Vizesi sitesine gitmek için tıklayın.


İngiltere vize ücretleri

İngiltere vize ücretleri vizenin geçerli olacağı süreye göre belirleniyor. Kısa süreli İngiltere vize ücreti 6 aylık vize için 122$, 2 yıllık İngiltere vize ücreti 462$, 5 yıllık 840$, 10 yıllık 1053$.


Kanada vizesi ücreti

Kanada vize başvurusu da konsolosluk ve büyükelçiliklerde yapılabiliyor.Tek girişli vize için 75 Kanada doları, çoklu girişli vize için 150 Kanada doları ödeyerek başvuruda  bulunabilirsiniz.

Çin vizesi ne kadar

Çin vize konusunda farklı bir prosedür uyguluyor. Vize fiyatları şu şekilde: 3 aylık tekli giriş 58 Dolar, 3 aylık çift giriş 87 Dolar, 6 aylık çoklu giriş  116 Dolar, 12 aylık tekli giriş 195 Dolar.


Yurtdışı Sağlık Sigortası Ücreti

   • 7 Güne Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 8€
   • 14 Güne Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 10€
   • 1 Aya Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 18€
   • 2 Aya Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 25€
   • 3 Aya Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 30€
   • 6 Aya Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 40€
   • 1 Yıla Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 60€

Vize ücretleri ne kadar olduğu hakkında güncel bilgiyi en doğru ilgili ülkenin konsolosluğundan edinebilirsiniz. Vize isteyen ülkelerin vizesiz ülkeler listesine dahil olduğu, kolay seyahatin mümkün olduğu ve seyahat özgürlüğü önündeki engellerin kaldırıldığı bir dünyada yaşamayı diliyorum.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top