Gezi

Ucuza Uçmak: Bagaj Hakkı, Yemek ve Koltuk Seçimi

Ucuza Uçmak: Bagaj Hakkı, Yemek ve Koltuk Seçimi

Dünya değişti. Geçmişte bir seyahate çıkmadan aylarca plan yapar, elimiz titreyerek acenteler aracılığı ile uçak bileti alır ve sonrasında tüm hayatımızı buna göre ayarlardık. Şimdiyse akıllı telefonumuza gelen bir kampanya mesajından 10 dakika sonra İzmir’den Madrid’e 99€’ya gidiş dönüş biletimizi alabiliyoruz. Düşük bütçeli hava yolu firmaları ve yenilikçi uygulamaları sayesinde nerdeyse otobüs biletinden daha ucuza uçak bileti bulabilir hale geldik. Çok değil, günümüzden beş-on yıl öncesine kadar uzun mesafeli yolculuklara çıkmak uçak bileti maliyetleri yüzünden birçoğumuz için hayaldi.

Ucuz bilet ararken kafamız karıştıran sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Aynı tarihte aynı güzergâh için farklı hava yolu firmalarının uçak bileti fiyatlarını karşılaştırdığımızda aralarında dağlar kadar fark olduğunu görüyoruz. Bir hava yolu firması yüksek fiyata uçak bileti satarken diğeri nasıl oluyor da aynı yöndeki bileti daha ucuza sunabiliyor? Bunu anlayabilmek için uçak bileti fiyatlarının nasıl belirlendiği hakkında biraz bilgi sahibi olmamızda fayda var.

uçak bileti ucuza uçmak

Temelde boş koltuk sayısı, rekabet ve talep uçak bileti fiyatlarını belirliyor. Uçuş hizmeti veren hava yolu şirketinin seçimi uçak bileti fiyatını belirleyen en önemli nedenlerden diğer biri.

Düşük bütçeli hava yolu firmaları

Daha ucuza uçurabilmek için farklı seçenekler sunan ve seçimlerimizde bizi özgür bırakan low cost denilen düşük bütçeli hava yolu firmaları sektörde rekabete yeni bir hava getirdi. Onların uygun fiyatlar sunan seçenekleri sayesinde daha ucuza daha sık seyahat edebiliyoruz bugün. Düşük bütçeli hava yolları firmalarının yenilikçi yaklaşımları var. Burada öncelikle 3 konu üzerinde durmak gerek; bagaj hakkı, koltuk seçimi ve yemek.

Bagaj hakkı

Havalimanında bagajınızı teslim etme sürecinden teslim alma sürecine kadar, hava yolu firması kontuar görevlisi, bagaj etiketi basımı, bagajın konveyörle taşınması, uçağa yüklenmesi ve indirilmesi için havalimanı işletmelerine ücret ödüyor. Ayrıca yüklenen her bagaj uçağın yakıt sarfiyatına ciddi bir maliyet yüklüyor.

Çok sık seyahat eden biri olarak aynı zamanda çok da hafif seyahat eden biriyim. Ağırlığı 8-10 kiloyu geçmeyen kabin bagajı standartlarına uygun sırt çantamla yakın veya uzak birçok ülkeye seyahat ediyorum. Kabin bagajıyla seyahat etmeyi öğrendiğimizde low cost hava yolu firmaları bize daha ucuza uçak bileti verebiliyor.

En sık kullandığım hava yolu firması olan Pegasus, yurtdışı uçuşlarda Süper Eko, Eko, Avantaj ve Business Flex Paket olmak üzere 4 seçenek sunuyor. Bu dört farklı pakete göre size de ikram, bagaj hakkı, koltuk seçimi, iptal/iade için seçimlerinizi yapıyorsunuz. Eko Pakette 8 kg el bagajı yanında yurt içi uçuşlarda 15 kg, yurt dışı uçuşlarda 20 kg bagaj hakkınız var. Yemek almayı düşünürsem ya bileti alırken uçuş saatine göre karar veriyorum ya da uçakta siparişimi veriyorum. Kabin bagajıyla seyahat eden benim gibiler için 20, 30 veya 40 kilo bagaj hakkının olmasının pek de bir anlamı yok. Bu yüzden çoğunlukla Eko veya Süper Eko Paketi tercih ediyorum.

Yurtiçi uçuşlarda ise Eko, Avantaj ve Business Flex paket olmak üzere 3 seçenek sunuyor. Süper Eko paket sadece yurt dışı uçuşlarda geçerli. Paketleri detaylı incelemek isterseniz buraya link bırakıyorum. Seçim özgürlüğü bizde.

Uçakta bazen ağzımızı dahi sürmediğiniz ikramlar için kim para ödemek ister?

Geleneksel uçak içi ikramlarda bulunan hava yolu firmaları; uçakta yiyecek içecek alalım veya almayalım koltuklarını dolduran herkesten yiyecek parasını biletle birlikte peşin alıyor aslında. Bu ikramları yemiyorsanız, bir anlamdan başkasının yediğini içtiğini ödüyorsunuz demek. Ben biletimi ucuza alıp, gerektiğinde canım ne istiyorsa menüden bakıp onu söylemeyi tercih ederim. Açlık durumuma, seçeneklere ve fiyatına bakıp karar veririm. Sadece kendi yediğimi içtiğimi ödemeyi isterim. Uçuşum kısaysa yemeğe ihtiyacım bile olmayabilir.

uçak bileti koltuk seçimi

Koltuk seçimi

Koltuk seçimi kimimiz için önemli olabilir. İstediğimiz koltuğa oturmak istiyorsak bunun bir bedelinin olması normal. Şu sıralar bazı full cost hava yolları dahi koltuk seçiminden ücret alıyor. 5 saatin üzerindeki uçuşlar için koltuk satın alınması mantıklı olabilir. Kısa mesafeler için koltuk seçimini çok da önemli görmüyorum.

Keşfetmeye tutkuyla bağlıysanız mümkün olduğunca uçak biletininiz en ucuza almaya bakın. Kampanyalı ve promosyonlu ucuz uçak bileti kapmak istiyorsanız low cost hava yolu firmalarının e-posta listelerine kaydolun. Ucuza uçmanın püf noktası burada. İhtiyacımız yoksa suyumuz da yemeğimiz de eksik olsun, yeter ki daha ucuza uçabilelim. Hatta mümkün olsa daha ucuza bilet alabilip de ayakta uçabilsek ne güzel olurdu değil mi!

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top