Gezi

Tire’de Gezilecek Yerler

Tire’de Gezilecek Yerler

Tire, tarihi ve kültürel geçmişi ile İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında bulunuyor. İzmir kent merkezine 80 km uzaklıktaki bu ilçe, tarih boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Burada, Hitit, Frigya, Lidya, Helen, Pers, Roma, Bizans ve Osmanlı izlerine rastlamak mümkün.

Yeşilin her tonunu bulunduran doğasından dolayı “Yeşil Tire” olarak adlandırılan ilçeye özellikle İzmir ve çevre illerden çok sayıda ziyaretçi geliyor. Burası, salı günleri kurulan pazarı, meşhur şiş köftesi, envai çeşit otlarla yapılmış yemekleri ve gezilecek pek çok tarihi yeriyle ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Tire’de gezilecek yerler listesi bu bölgeye yapacağınız ziyarette işinize yarar umarım. Sizin de ekleyecekleriniz varsa yorum kısmına yazın lütfen.

Tire’de gezilecek yerler

1. Kaplan Köyü

Tire Kaplan Restoran
Kaplan Dağ Restoran, yeşillikler içindeki konumuyla ilgi görüyor

Kaplan, asırlık kestane, ceviz ve çınar ağaçları arasında bir dağ köyü. Yemyeşil doğanın içinde ve tatlı su kaynaklarının arasında buranın en meşhur restoranı Kaplan Dağ Restoranı bulunuyor. Türkiye’nin en iyi 10 restoranı listesine girmeyi başaran bu yer, ot yemekleri ağırlıkta olmak üzere otantik Ege mutfağının leziz menülerini sunuyor. Kabak çiçeği dolması, lor tatlısı, Tire köftesi ve ot kavurması burada tadılabilecek lezzetlerden yalnızca birkaçı. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, gelmeden önce rezervasyon yaptırmış olmak.

2. Tire Pazarı

Tire Sali Pazari
Neredeyse her sokağa yayılan tezgahların önü, bir an olsun boş kalmıyor

İlçenin tüm sokaklarına yayılan pazar, salı günleri kuruluyor. Tire Pazarı öyle ünlü ki İzmir, Selçuk ve Kuşadası’ndan çok sayıda ziyaretçi buraya geliyor. Her salı sabahı okunan “Pazar Duası” ile esnaf, bolluk bereket ve kazanç dileyerek tezgahlarını açıyor. Toplamda 1,700’den fazla tezgaha sahip pazarda, mevsimine göre çok sayıda ot alınabiliyor. Burada ayrıca iğne oyaları, kanaviçeler, keçe ve urgan gibi az bulunan el işi ürünleri de bulmak mümkün.

3. Yoğurtluoğlu Külliyesi

Tire Yogurtluoglu Kulliyesi

Kurucusu Yoğurtoğlu Mustafa Bey olan külliye, 15. yüzyıldan günümüze ulaşan yapılardan. Halk arasında Yavukoğlu Camii olarak da bilinen Yoğurtoğlu Külliyesi, harem, geniş bir avlu, kütüphane odası ve 14 medrese odasına sahip. Uzun bir restorasyon sürecinden sonra 2005’te yeniden ibadete açılan camiinin, daha önceleri yoksul barınağı olarak kullanıldığı biliniyor. Bina farklı mimarisi ve nefes aldıran avlusuyla gelenlerin beğenisini topluyor.

4. Necip Paşa Kütüphanesi

Tire Necip Pasa
Kütüphane, 188 yıldır hizmet veriyor

Gürcü Mehmet Necip Paşa tarafından 1827’de yaptırılan Necip Paşa Kütüphanesi, yörenin en önemli kültür mirasları arasında. Paşa, sarayda bulunmanın avantajıyla çok sayıda değerli kitaba sahip olması ve bunları kütüphaneye bağışlamasıyla tanınıyor. Ayrıca buranın uzun zaman ayakta kalması için bir vakfiye kurduğu da biliniyor. Şimdilerde Necippaşa Vakfı’na ait özel olarak bakıma alınan 671 cilt kitap, Türkçe ve yabancı toplamda 9 bin civarında basılı kaynak ziyaretçilerle buluşmaya devam ediyor.

5. Ali Baba Tekkesi

tirede gorulecek yerler
Tekke, tepedeki konumuyla en gözde dinlenme alanlarından

Geçmişten günümüze gelen Ali Baba Tekkesi, Anadolu’daki Ahilik geleneğinin devamını yansıtan en eski yerlerden. Anadolu’nun sayılı Bektaşi dergahlarından biri aynı zamanda. Evliya Çelebi’nin kendisinden Ahi Babası olarak bahsettiği Ali Baba’nın burada yaşadığı düşünülüyor. Tekkede çeşitli Bektaşi babalarının mezarlarıda var. Dergah, aynı zamanda konumu ve bakımlı arazisiyle bölgenin en gözde piknik alanlarından biri.

6. Tire Müzesi

Tire Kent Muzesi
Müze, oldukça farklı eserlere ev sahipliği yapıyor

Tire Müzesi, iki salon ve bahçede sergilenen eserleriyle Roma döneminden Osmanlı’ya geçmişi günümüze taşıyor. Arkeoloji ve Etnografya müzesi olan Tire Müzesi, 1935’te Halil Yahşibey tarafından yaptırılıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Tire Darphanesi’nde basılan gümüş paralar, müzenin değerli eserleri arasında. Bunların özellikle nakışlı olanları dünyanın saygın koleksiyonlarında kendilerine yer buluyor.

Taşınır kültür varlıkları iki salonda gösterilen yerde, arkeoloji bölümü de çok sayıda farklı esere sahip. Antik çağlardan kalma ürünler, el yazması Kur’an-ı Kerim’ler, tablolar, halılar ve özel kitabeler burada görülmeye değer eserler arasında.

7. Tahtakale Hamamı

Tire-Tahtakale-Hamami
Hamamın önünde açılan dükkanlar, ziyaretçilerin beğenisini topluyor

Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan Tahtakale Hamamı, Tire’nin en seçkin hamamları arasında. Mimari özellikleri, estetik yapısı ve tuğla zenginliğiyle önemli bir eser. Tire’de görülmeyen simetrik mimari özellikler göstermesi burayı daha da önemli yapmış. Yangında zarar gören hamam, girdiği restorasyonun ardından bir bölümü mağaza ve Beledi dokuması tezgahı olmak üzere ziyaretçilere açılmış.

8. Theos Mozolesi

Tire Theos Mozolesi
Anıt mezarın kime ait olduğu hala bilinmiyor

Halkapınar Köyü’nde yer alan anıt mezarın kime ait olduğu konusunda günümüzde hala tartışma konusu. MÖ 246’da Efes’te ölen Selevkos Devleti krallarından II. Theos adına yaptırıldığı düşünülen anıt mezarın çevresinde, arkaik çağdan kalma bir Tümülüs var. Büyük bir kaide üzerine kurulan Theos Mozolesi, çatısındaki dekoratif grifonlar ve taş vazo tasvirleriyle dikkat çekici. Lahdin üzerinde yarı uzanmış kişi figürünün ise, mezarın sahibini temsil ettiği düşünülüyor.

Tire, sahip olduğu tarihi ve kültürel yerleriyle görmeye değer bir yer. Özellikle kendine has lezzetleriyle öne çıkan bu şirin ilçe, yemyeşil doğasıyla gelenlere keyifli vakit geçirmeyi vaat ediyor. İzmir ve çevresinden gelenlerin yanı sıra farklı bölgelerden ziyaretçilerin de sevdikleri durak noktalarından olan yerde, hareketlilik pek azalmıyor.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top