Gezi

Mykonos Gezilecek Yerler

Mykonos Gezilecek Yerler

Mikonos (Mykonos), Yunan Adaları arasında kozmopolitliği ile ünlü, en çok tercih edilen tatil yerlerinden birisi. Sardunya ve zambakların süslediği beyaz badanalı ve mavi pencereli evleri, taraça şeklinde terasları ile hafızalarda yer etmiş nefis bir ada Mikonos. Adanın sokaklarına hiç adım atmamışların dahi instagramda dolaşan fotoğraflardan dolayı Mikonos hakkında fikri vardır sanırım. Pırıl pırıl bir denizi, şık restoranları, eğlencenin hiç bitmediği beach kulüpleri ile tam bir tatil rotası.

Klasik Yunan mitolojisine göre, Herkül’un acımasız bir savaşta öldürdüğü devler bu adada bulunan Mykonos granitlerinin altında gömülü. Mikonos ismi de ‘kaya kütlesi’ ya da ‘kayalık’ anlamlarına geliyor. Daha sonraki zamanların inanışına göre ise adanın ismi Mikonos adlı bir kahramana dayanıyor. Mikonos, Apollo ve Dionysus soyundan gelen peri Rhoio’nun oğlu Delos Kralı Anios’un oğlu olarak biliniyor.

Mykonos

Mykonos, turistik olarak gelişen ilk Yunan adalarından birisi. Adım atar atmaz mükemmel bir Akdeniz havasının sarıp sarmaladığı Mykonos, en çok ziyaret edilen ve en pahalı Yunan adası olarak biliniyor. 1950’lerden beri adanın turistik gelişimi hızla artmış. Mikonos’u eşsiz kılan ise Ege’nin dokusuna sahip göz alıcı güzellikteki doğası ve karakteristik geleneksel mimari yapısı.

GünümüzdeMykonos gece hayatı Avrupa’nın en hareketli gece yaşamlarından biri olarak kabul ediliyor. Tüm Ege Denizi’ndeki en hareketli gece hayatı yaz sezonu boyunca burada yaşanıyor. Adanın asıl müdavimlerini ise dünya jet sosyetesi oluşturuyor. Santorini ne kadar çiftler için uygunsa, Mikonos Adası da bir o kadar bekar seyahat severler için ideal.

Mykonos Gezilecek Yerler

Mykonos’un temmuz ve ağustos aylarında inanılmaz kalabalık olacağını aklınızda bulundurun. 10 binlik ada nüfusu bu dönemde 100 binin üzerine fırlıyor. Bizim Alaçatı’nın haftasonu kalabalığından daha beter bir kalabalık hayal edin. Adanın kalabalık merkezlerinden uzaklaşmak isterseniz Kalogera, Malamatenias,Agiou Gerasimou, Andronikou ve Panachrato sokakları aklınızda bulunsun. Buralar daha tenha ve ferah.

Mikonos’a geldiğinizde heryeri yürüyerek gezmek dışında bir seçeneğiniz yok. Araba kullanmak ufak caddeler dolayısıyla yasak. Plaja ulaşmak için “Fabrica” adı verilen bir terminalden otobüsleri kullanabilir ve birden fazla plaja buradan ulaşabilirsiniz.

Mykonos Adası, sayıları 15’i bulan plajlarıyla tam bir deniz tatili adası. Mykonos limanına en yakın Malalianos Plajı ve Tourlos Plajı kalabalık ve oldukça çok ilgi görüyor. Limandan Platys Gialos plajına giden otobüslere binmeniz ve buradan kalkan kayıklarla Mykonos Adası’nın en iyi plajları olan Paradise (cennet), Super Paradise, Agrari ve ya Elia’ya gitmeniz tavsiye. Bunlardan Super Paradise, çıplaklar kampı konseptinde. Elia ise en sonda olduğundan adanın göreceli en sakin plajı.

1. Chora

mykanos

Chora, Kikladik (Cyclades’e özgü) mimariye sahip dar sokaklı labirentler, limanı çevreleyen bembeyaz şeritlerle bezenmiş evler ve kiliselerin bulunduğu geniş bir körfez. Burası adanın kalbi Mikonos Town olarak da bilinir. Ege’nin en kozmopolit ve kalabalık kasabalarından biri. Sokaklar küçük dükkânlar, butikler, sanat galerileri, kafeler, sik bar ve restoranlarla kaplanmış olsa da Mikonos kasabası geleneksel tarzını korumayı başarmış.

Adanın hızlı gelişimine rağmen, kontrollü yapılaşma sayesinde Kikladik mimari ögeleri ve karakteri olduğu gibi korunabilmiş. Adanın en güzel dükkanları Matoyianni Sokağı’nda yer alıyor. Little Venice (Küçük Venedik) diye bilinen ve eskiden kaptanların oturduğu evlerin olduğu bölgeyi görün. Eşsiz gün batımını seyretmek için Mykonos’un sembolü olan Chora’daki yel değirmenlerine uğramadan tatilinizi bitirmeyin.

2. Paraportiani Kilisesi

mikonos gezilecek yerler
Mikonos gezilecek yerler: Paraportiani Church

Mykonos Adası’nda en çok fotoğraf çekilen yerlerden biri olan Paraportiani Kilisesi (Church of Paraportiani), Fransız-İsviçreli mimar Le Corbusier’in en güzel mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Deniz kenarında Kastro mahallesinin girişinde yer alıyor. Yunanca ikinci kapı anlamına gelen paraportiani, bir kısmı 13. yüzyılda, bir kısmı ise 16. ve 17. yüzyılda yapılmış son derece ilginç bir mimariye sahip beş küçük kiliseden oluşuyor. Fotoğraf tutkunlarının görmesi gereken kilise Meryem Ana’ya adanmış.

3. Folklor Müzesi

mikonosta gezilecek yerler

Müzeleri seviyorsanız Mikanos Folkloer Museum‘u ziyaret edin. Folklor Müzesi, Mikonos’un Kastro semtinde, Paraportiani Kilisesinin hemen yakınında yer alıyor. Müze binası 1,700’lü yıllardan kalma bir malikane. İçeride onarılmış bir 19. yüzyıl klasik mobilyaları, eski aletler ve seramik eserler, eski haliyle bir mutfak ve yatak odasının yanı sıra yine bu yüzyıllara ait birçok antika eşya var. Geleneksel Mikonos nakliye gemilerinin mükemmel bir şekilde tamamlanmış gravürleri, Tarihi fotoğraflar ve geleneksel müzik aletleri de görülebilir.

4. Arkeoloji Müzesi

Mykonos Arkeoloji Müzesi (Archaeological Museum of Mykonos), 1902’de inşa edilmiş. Delos tarihi bölgesinden getirilmiş antik Yunan zamanından kalma çanak-çömlek, mezar taşları, taklar, bir Herkül heykeli ve Çanakkale’de geçen tarihi Truva Savaşı’ndan bir sahneyle süslenmiş bir içki kabı Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

5. Deniz Müzesi, Kültür Müzesi

mikonosta gezilecek yerler
Mykonos’ta gezilecek yerler: Aegean Maritime Museum

Mykonos Deniz Müzesi (Aegean Maritime Museum), antik zamanlardaki denizcilikle ilgili araç gereçlerin ve amfora, eski paralar vb. gibi su altı buluntularının sergilendiği bir müze. Türkiye ile ilgili eserlerin fazlalığı sizi şaşırtabilir.

Ayrıca vaktiniz varsa Mykonos Kültür Müzesi (Agricultural Museum- Mylos tou Boni) de ilginizi çekebilir. Bir açıkhava müzesi olan kültür müzesinde geleneksel tarım aletleri görülebilir. Antik Yunan kalıntıları olan bu aletlere örnek olarak, harman dövme aleti, kuyu, fırın ve şarap yapım aleti verilebilir. Müzenin önemli parçasıysa, hala çalışır durumdaki antik yel değirmeni.

6. Efimerides Gallery

Adada otuza yakın sanat galerisi var. Bir tatil adasının bu kadar çok galeriye sahip olması şaşırtıcı. Benzeri galerileri Amalfi Kıyıları‘nın en güzel kasabalarından Positano‘da da görmüştüm. Hepsi de bir çağdaş sanat müzesinde sergide dolaşıyormuşsunuz hissi veriyor. Eski Yunan haber ajansı binasında 2000 yılında açılan Efimerides Gallery, Yunan sanatçıların çağdaş sanat eserleri sergileniyor.

7. Ano Mera Köyü

Mykonos Adası

Otantik ve sakin yerleri seviyorsanız, adanın merkezine 7,5 kilometre uzaklıkta bulunan, Mikonos Belediyesi (Dimos) sınırları içerisindeki Ano Mera köyüne gidin. Bu antik Yunan köyü bembeyaz badanalı evleriyle geleneksel bir Ege Kasabası görünümünde. Kendisi küçük olsa da adaya göre büyük sayılan Tourliani Monastery manastırı burada görülebilir.

8. Nammos Beach

Mykonos tatil

Mykonos’un en güzel plajlarından biri olan Nammos Beach Club, güneş, deniz, kum keyfini sürmek için ideal bir yer. Oldukça kalabalık olan plaj, tam bir beach club havasında. Mykonos’un en popüler eğlence yerlerinden birisi. Yunanlı ünlülerin mekânı, dolayısıyla etraf paparazzi kaynıyor. Akşamüstü saatlerinde başlayan eğlence, ilerleyen saatlerde masaların üzerine taşınıyor. Sabaha kadar süren partiler, non-stop eğlence, DJ performansları… Gitmeden rezervasyon şart.

9. Ornos Beach

Mykonos Yunanistan

Huzur veren atmosfere sahip, geniş plaj Ornos Beach, gürültüden uzak, aile dostu bir plaj olarak daha sakin bir gün geçirmek isteyenler için ideal, ancak bazen çok kalabalık olabiliyor. Kıyı boyunca sığ sulara sahip plaj, özellikle çocukların deniz eğlencesi için ideal. Plaj boyunca kiraya verilen şezlong ve şemsiyeler bulunuyor. Güzel ve korunaklı koy olan Ornos’ta yer Kuzina Beach Club, Mykonos Ammos Hotel’in bir işletmesi. Deniz keyfi için şahane. Buddha Bar Beach, Ornos Plaj’ında aklınızda olması gereken diğer bir alternatif yer.

Ornos Plajı’nın hemen yanında sırasıyla dizilmiş çok sayıda ufak balık restoran, diğer plajlara göre çok daha ekonomik fiyata deniz ürünleri sunuyor. Yine plaj çevresinde çok sayıda otel, kiralık daireler, villalar ve pansiyonlar bulunuyor.

Rüzgâr sörfüyle ilgilenenlerin beğenecekleri Fetelia ve Kalafatis plajları, Mikonos’da mutluluk, dans, sosyalleşme, rahatlama, macera, huzur, güneş, deniz vadeden plajlar olarak geçiyor. Ftelia Plajı poyraza açık olduğu için rüzgârlı ve dalgalı.

10. Delos Adası

Delos Mykonos

Mykonos’a yalnızca 6,5 km uzaklıktaki Delos Adası’nın, 5 kilometre karelik küçük yüzölçümüne ters orantılı olarak, tüm Kiklad Adaları içinde arkeoloji bakımından en önemlisi. Antik Yunan mitolojisine göre Tanrıça Artemis’in doğum yeri burası. Öyle ki ‘daire’ anlamına gelen Yunanca ‘kyklos’tan türeyen kiklad, diğer adaların Delos etrafında olan dairesel duruşları dolayısıyla bu şekilde adlandırılmış. Pırıl pırıl suları ve doğal güzellikleri ile görmeye değer.

Uygun Mikonos oteli bulmak için tıklayın.

Muhteşem Mikonos günbatımını kaçırmayın

Mykonos gezilecek yerler

Mykonos Adası, dünyada görebileceğiniz en güzel gün batımlarına sahne oluyor. Bir alev küresi şeklinde denizde kaybolan güneşin yarattığı olağanüstü manzarayı görmek için en güzel yerlerden biri Little Venice bölgesi. Little Venice’in sonunda yer alan tarihi yel değirmenleri altından güneşi ufukta kaybolana kadar izleyin.

Mikonos’ta öğleden sonra başlayıp sabaha kadar kesintisiz süren çılgın eğlence anlayışı var. Sabahın ilk ışıklarına dek süren çılgın partileri ile sınır tanımayan Mikanos gece hayatı mekanlarını keşfetmeye çıkın. İçerisinde en ünlüleri Astra, Belvedere Bar, Interni, Ling Ling, Un Con Carne ve Remezzo. Birçoğu özellikle temmuz ve ağustosta ancak rezervasyonla misafir alıyor.

Mykonos’a kadar gitmişken vaktiniz varsa tatilinizi biraz daha uzatıp sevdiğim diğer Yunan adası Paros’a geçin. Daha sakin bir ada burası, güzel plajlar var, dingin ve nezih. Hatta Mikanos, Paros ve Ios adalarını kapsayan bir tatil rotası enfes bir plan olabilir. Ios Adası ise Mikanos’un ünlü olmadan önceki hali desem doğru olur. Sırt çantalı gezginler pahalı Mikanos’tan uzak durup Ios Adası’na gidiyor.

Mykonos’a İstanbul ve Bodrum’dan direkt uçuşlar yaz dönemlerinde yapılıyor. Ucuz uçak bileti kampanyalarını değerlendirmekte fayda var, çünkü sezonda her şeyiyle olduğu gibi uçak biletleri de oldukça pahalı oluyor.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top