Genel

Mali Gezisi Hakkında İpuçları

Mali Gezisi Hakkında İpuçları

Sekiz bölgeden oluşan Mali’nin kuzey sınırları Sahra çölünün tam ortasına ulaşıyor. Bu yüzden ülke nüfusu daha çok güney bölgesi ve Nijer Nehri ile Senegal nehrinin etrafında yoğunlaşmış. Ülkenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanıyor; ayrıca altın, uranyum ve tuz da ekonomik değer taşıyor. Dünyanın en fakir ülkelerinden sayılan Mali’nin başkenti ise Bamako.

Temmuz 2007’de yapılan sayımında 12 milyon kabul edilen tahmini nüfus 1 milyonu başkent Bamako’da ikamet etse de Mali halkı genellikle kırsal kesime yerleşmiş durumda. Ortalama yaşam süresinin 49.5 yıl olduğu varsayılan bu ülke, dünyada en yüksek bebek ölüm oranına da sahip.

Pinas In De Delta Van Niger In Mopti
Pinas Nehri, Mopti, Nijer

Ülkenin %90’ı Müslüman, % 5’i Hıristiyan, % 5 i geleneksel animist dine mensuptur. Resmi dili Fransızca olup, yerel dili Bambaraca. Mali Türklere vize uygulayan ülkeler arasında yer alıyor. Vize, İstanbul ve Ankara’daki fahri konsolosluklardan kolayca alınabiliyor.

Mali Tarihi

Mali’nin tarihi ortalama bin yıl öncesine dayanıyor. Nijer Nehri etrafına yayılmış ölü odaları ve dikilitaşlar, Bandiagara falezlerine oyulmuş Telem’lere ait mağaralar bu düşünceyi destekliyor.

İbn’i Haldun ve İbn’i Batutta yazılı kaynaklarında 11.yüzyıldan itibaren tarih sayfalarında yer alan ve Nijer Nehri kıyılarına kurulmuş Mali İmparatorluğundan sıkça bahsederler. Ayrıca 16. Yüzyılda yazılan “Tarih es Sudan”  adlı kitap da Mali’nin direnişlerle ve savaşlarla dolu tarihçesinden bahseder.

Bir taraftan Faslılarla girişilen savaşlar, diğer taraftan azınlık oluşturan kabilelerden gelen saldırılara karşı sürekli direnen Mali 13. Yüzyılda Sosso’lar tarafından yok edilir.

Tuareg-Timbuktu
Tuareg, Timbuktu

İki yüz yıl bir aradan sonra 15. yüzyılda tekrar canlanan Mali İmparatorluğu ve ticaret yollarının kesişme noktasında kurulan Timbuktu Şehri Afrika’da İslam dininin ve kültürünün öğretildiği bir ilim ve irfan yuvası zengin bir imparatorluk şehri haline gelir.

Daha yakın geçmişte Fransızların sömürge yönetimine karşı, en büyük direnmeyi gösteren El Haç ve Samory gibi zenci liderler en büyük savaşları bu bölgede verir. Bamako ise, 19. Yüzyılda surlarla çevrili küçük bir köy iken, önce 1920 yılında kurulan Fransız Sudan’ının daha sonrada 22.9.1960 yılında kurulan Mali Cumhuriyetinin başkenti olur.

Dogon Camii
Dogon Camii

En yakın geçmişte ise, ülkenin kuzeyindeki efsanevi şehir Timbuktu’da ayrılıkçı gruplarla yapılan çatışmalar nedeniyle, 22.3.2012 günü ordudan ayrılan bir grup asker darbe yaparak yönetime el koyduğunu açıklar. Yirmi bine yakın tarihi elyazmalarına ev sahipliği yapan Timbuktu’da, yok olan değerleri korumak ve sahip çıkmak adına Unesco’nun desteği ile toparlanma sürecindeki bu şehre ve ülkeye seyahat şu günlerde zor gibi görünmektedir.

Mali’ye Ne Zaman Gidilir

Kuzey yarım küredeki yaz mevsimi bu ülkede yağmur mevsimine denk geldiği için yaz mevsiminde gitmek uygun değildir. En uygunu Aralık,Ocak, Şubat ve Mart  aylarıdır. Ocak ayında Timbuktu’da düzenlenen Çöl Festivali ile Şubat ayında da Segou’da düzenlenen Müzik Festivaline denk getirebilirseniz bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.

Telem Houses, Bandiagara Cliff, Dogon
Telem Houses, Bandiagara Cliff, Dogon

Mali Gezisi Hakkında İpuçları

Sarıhumma aşısı zorunludur. Aşı sertifikanızı yanınıza almayı unutmayın.

Sıtma riski yıl boyunca mevcut olduğundan seyahatinize başlamadan on gün önce Seyahat Sağlığı Merkezlerine başvurup sıtma ilaçlarınıza başlayın.

İnsanların fotoğrafını çekecekseniz mutlaka izin isteyin.

Çölde fotoğraf makinenizi harmatan rüzgarlarından koruyun. Kum zerrecikleri makinenize zarar verebilir.

Dogon, Toguna
Dogon, Toguna

Kapalı şişe suyu tüketin ve çiğ sebze yemeyin.

Durgun göletlere ve nehirlere girmeyin. Sıtma riskine karşı uzun kollu giysiler  ve pantolonlar tavsiye edilir.

Yerel halka hediye edeceğiniz kalem incik- boncuk gibi küçük şeyler bir anda sizi Mali’nin en sevilen turisti haline getirecektir.

Dogon bölgesinde kutsal kabul edilen alanlara basmayın.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 nolur.net. Gunun one cikan tasarim, giyim, stil haberleriThemetf

To Top
http://bir10.com/mavi-yolculuk-turlari/,http://bir10.com/bitcoin-ile-litecoin-arasindaki-fark/