Gezi

Kapadokya’da Yapılacak En Güzel 5 Şey

Kapadokya’da Yapılacak En Güzel 5 Şey

Yanardağların püskürttüğü lavlar ve tüf tabakasının rüzgar ve sularla aşınması sonucunda oluşan peribacalarının bulunduğu Kapadokya, tarihi değerleri, doğal güzellikleri, yer altı şehirleri ve daha birçok cazibe noktasıyla ülkemizin en çok ziyaret edilen şehirlerden birisi. Yerli halk tarafından içleri ev, kilise veya manastır olarak kullanılan peribacaları, iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelmiş.

Benzersiz coğrafyasıyla ziyaretçilerini büyüleyen Kapadokya, benzersiz deneyimler sunuyor. Ülkemizde çoğunlukla günübirlik veya 2 günlük turlarla ziyaret edilen bölgeye 1 hafta dahi ayırsanız öncelikle yetmeyeceğini bilin. Her bir köşesi dünyada bir başka yerde göremeyeceğiniz güzellikler sunuyor. Bu yüzden tekrar tekrar tatil rotanıza alın Kapadokya’yı.

Kapadokya-Yapilacak-Seyler-Listesi
Uçhisar, Kapadokya

Kapadokya’da Yapılacak Şeyler

1. Tarihi yerleri görün

Kapadokya, Ürgüp, Göreme, Ortahisar, Uçhisar ve Avanos gibi tarihi değerlere sahip bölgeleriyle dikkat çekiyor. Bu bölgelerde gezilip görülecek pek çok yer var.

Ortahisar Kalesi, Paşabucağı, Ihlara Vadisi, Avanos Ören Yeri, Zelve Vadisi, Uçhisar Kalesi, Temenni Tepesi Türbeleri, Güllüdere Vadisi, Zelve Ören Yeri, Zemi Vadisi, Kapadokya Çavuşin Kilisesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya Kültür Merkezi, Zelve Açık Hava Müzesi, Kapadokya Etnografya Müzesi, Üzengi Vadisi, Sobesos Antik Kenti bölgede görülmeye değer yerlerden.

Kapadokya-Gorulesi-Yerler
Uçhisar, Kapadokya

Kadı Kalesinin yer aldığı Ürgüp ise coğrafyanın en önemli duraklarından. Burada Taşkın Paşa Cami, Damsa Barajı, Pembe Vadi, Ürgüp Müzesi, Aziz Theodore Kilisesi gibi önemli yapıları görebilirsiniz.

Peri bacalarını yakından görmek için Zelve Vadisi, Çavuşin ve Paşabucağı’na çıkabilir, Uçhisar Kalesi’nde şehri yukardan panoramik olarak seyretmenin keyfine varabilirsiniz. Roma döneminden beri oyularak bugünkü halini alan Uçhisar Kalesi, manzarasıyla olduğu kadar içinde barındırdığı birçok ev, oda, sığınak ve mezarlarla dikkat çekiyor. Coğrafyanın en ünlü peribacaları Kapadokya Üç Güzeller ise Ürgüp’e giderken yolunuzun üzerinde.

Bölgenin en ilgi çekici doğa oluşumlarından biri olan Ihlara Vadisi ayrıca görülmeye değer. Nevşehir’in Aksaray bölgesine yarım saatlik mesafede olan bu vadi, görkemli yapısı ve çarpıcı süslemeleriyle kendine hayran bırakıyor.

2. Yer altı şehirlerini gezin

Kapadokya-Yapilacak-Seyler-Yeralti
Kaymaklı yer altı şehri

Kapadokya’ya gidip de bölgenin yer altı şehirlerini görmemek olmaz. Jeolojik açıdan yalnızca Kapadokya’da görebileceğiniz bu yapılar, insanda yerin yedi kat altındaymış hissi yaratıyor. Acıgöl Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Gaziemir Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri, Özlüce Yeraltı Şehri bunlardan birkaçı.

3. Keyifli aktivitelere katılın

Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
Kapadokya balon turu nefis

Kapadokya’da yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Balon turuna çıkabilir veya Atlı Safari turlarına katılabilirsiniz. Çömlek yapımına meraklıysanız, Avanos’taki çömlek yapımı merkezlerinde bu zanaatın nasıl yapıldığını öğrenip siz de bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Şehirde en çok yapılan aktivitelerden biri balon turu. Genel balon turuyla şehri yukardan seyretmenin keyfine varabilir, Göreme Açık Hava Müzesi’ni balon turuyla gezebilirsiniz. Balon turuna çıkmak istiyorsanız, Ortahisar’a gitmenizi öneririz. Genelde balon turları burada yapılıyor. Balon turuyla şehri tepeden seyrederken fotoğraflar çekip o anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

4. Yöresel lezzetlerini tadın

Kapadokya Yemek
Kapadokya yemekleri pek leziz

Ülkemizin her bölgesi kendine has yemekleriyle bilinir. Kapadokya’da da bu durum geçerli. Şehre gitmişken bölgeye özgü yemekleri denemek istiyorsanız, başta Kapadokya Testi Kebabı olmak üzere Göreme’nin yöresel lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Şarabıyla meşhur olan Kapadokya’da pek çok üzüm bağı bulunuyor. Bunların her birinden leziz şaraplar çıkmakta. Şarap içmeyi seviyorsanız, ünlü şarap evlerini ziyaret edip, nefis şaraplarının tadına bakabilirsiniz.

5. Benzersiz kaya otellerde kalın

Fresco Butik Otel, Kapadokya
Fresco Butik Otel, Kapadokya

Bu coğrafyaya uyum sağlayan yöre insanı, bu ilginç oluşumlarla iç içe bir yaşam kurmuş. Tarihin en zorlu zamanlarında bile, peri bacalarında veya toprağın altında yapılan odalar bu yöre insanı için bir yaşam alanı olmuş. Bu yüzdendir ki Kapadokya, dünyada başka hiçbir yerde bulunamayacak bir konaklama deneyimi sunuyor. Bölgede elle oyulmuş kayaların içerisinde uzayan, nefis dekorasyona sahip samimi odalarıyla misafirlerini ağırlıyan butik otellerde kalın.

İstanbul’dan yaklaşık 750 km uzaklıkta olan Kapadokya’ya ulaşım arabayla 9 saat, uçakla ise 1 saat 15 dakika sürüyor. Şehre hızlı ve pratik bir şekilde varmak isteyenlerin tercihi uçak seyahati oluyor. Siz de bu kış veya ilkbaharda Kapadokya’ya gitmeyi düşünüyorsanız, uçak biletinizi şimdiden alıp yolculuğunuzu uygun fiyata getirebilirsiniz. Kapadokya’ya ucuz uçak bileti bulmak için online uçak bileti sorgulama sitesi Ucakbileti.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top