Gezi

İzmir Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

İzmir Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Türkiye’nin Batı’ya açılan penceresi İzmir, dinamik, eğitimli, genç nüfusu, doğal ve tarihi güzellikleri, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan geçmişi, deniz kokan sokakları ve sıcakkanlı insanları ile 8,500 yıldır yerleşimin devam ettiği bir coğrafyada kurulu.

Tarih boyunca öncü şehir olarak bilinen İzmir, pek çok ilke de ev sahipliği yapmış. Ekonomiden tarıma, eğitimden sağlığa, teknolojiden gündelik yaşama kadar farklı alanlarda birçok ilk İzmir’de yaşanmış. İzmir hakkında bilinmeyenlerin bulunduğu liste İzmir’in farklı alanda zenginliklerini ortaya koyuyor.

İzmir Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Eyfel Kulesi mimarının İzmir’de 2 eseri var

Basmane Tren Garı
Basmane Tren Garı, İzmir

Fransa’nın dünyaca tanınan sembolü Eyfel Kulesi’nin tasarımcısı, Ünlü Fransız Mimar Gustave Eiffel‘in İzmir’de 2 eseri bulunuyor. Her yıl 10 milyonu aşan kişinin ziyaret ettiği Eyfel Kulesi henüz inşa edilmeden, Mimar Eiffel İzmir’de proje geliştirmişti.

Mimar Eiffel tarafından klasist tarzda tasarlanan Basmane Garı binasını Regie Generale adlı Fransız şirketi 1876’de inşa etti. Yine Eiffel imzası taşıyan ve yapıldığı yıllarda gümrük binası olarak kullanılan Konak Pier ise 1890’de faaliyete geçti. Otobüs hareket amirliği, bir bölümü deniz kuvvetleri tesisi gibi farklı alanda hizmet vermiş olan Konak Pier, bugün alışveriş mağazaları ve sinema salonuyla kentin en gözde alışveriş merkezlerinden biri.

Türkiye’nin ilk Sakin Şehri İzmir’de

izmir ilginç bilgileri
Sığacık, Seferihisar

İzmir’in Seferihisar ilçesi Türkiye’nin ilk Sakin Şehri (Cittaslow) unvanını taşıyor. Daha sakin, sağlıklı bir yaşam tarzı için dünyada yaygınlaşan Sakin Şehir Ağının ülkemizdeki ilk temsilcisi olan Seferihisar, bu özelliği ile birçok ilçeye de örnek oldu.

Temiz enerji kullanan, tarihi ve kültürel önemi bulunan yerleri koruyan, sağlıklı ve yerel yemekleri önemseyen Seferihisar’ı Sakin Şehir Ağı ile tanıştıran Belediye Başkanı Tunç Soyer, aynı zamanda Dünya Cittaslow Birliği Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

İzmir kesintisiz 40 km’lik bisiklet yoluna sahip

İnciraltı Kent Ormanı, İzmir
İnciraltı Kent Ormanı, İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yollar Artık BİSİM’ sloganıyla hayata geçirdiği bisiklet projesi, İzmir Körfezi çevresinde oluşturulan bisiklet yollarıyla birlikte yürütülüyor. Bu yol Türkiye’de en uzun neredeyse kesintisiz bisiklet yolu özelliği taşıyor.

Çiğli Sasalı Doğal Yaşam Parkı’ndan başlayan bisiklet yolu, Mavişehir, Karşıyaka, Alaybey, Altınyol, Alsancak Limanı, Kordon ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nı izleyerek İnciraltı Kent Ormanı’nda sona eriyor. Bisiklet yolunun bazı kritik noktaları için çalışmalar sürüyor.

Kemeraltı İzmir’in en işlek yaya trafiğine sahip yeri

Izmir hakkında ilginç bilgiler
Kemeraltı, izmir

İzmir’in Tarihi Kemeraltı Çarşısı, şehrin en işlek yaya trafiğine sahip noktası. Kemeraltı yaklaşık 270 hektarlık bir alanı kapsıyor ve neredeyse 5000 yıllık bir geçmişi var. Kemeraltı Çarşısı ise 1650–1670 arasında kurulmuş. 17. yüzyıl itibariyle büyüyerek Osmanlı’nın en büyük ticaret merkezlerinden biri haline gelen çarşı, Konak Saat Kulesi‘nden başlayıp, Çankaya, Hisarönü ve Mezarlıkbaşı’na kadar uzanıyor.

Kemeraltı Çarşısı’nda, han, bedesten, cami, sinagog, çok sayıda dükkan ve geleneksel ürün üretimi yapan atölyeler bulunuyor. İzmir’in en eski buluşma noktası ve açıkhava alışveriş merkezi olan Kemeraltı’nda iğneden ipliğe her türlü ihtiyacı bulmak mümkün.

Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi İzmir’de kuruldu

izmir bilgi ilginç

İzmir Kültürpark (Eski Fuar Alanı) içerisinde 1936’da inşa edilen hayvanat bahçesi, Türkiye’nin ilk koleksiyon tipi hayvanat bahçesi olarak kabul ediliyor. Hayvanat bahçesinde açıldığı dönem 21 tür memeli, 50 tür kanatlı, 17 tür sürüngen olmak üzere 88 tür ve 1,000 adet hayvan vardı.

İzmir Hayvanat Bahçesi, 2008’de Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olan İzmir Doğal Yaşam Parkı‘na taşındı. 425,000 m²’lik alanda kurulu olan Doğal Yaşam Parkı’nda 120 türden 1,500 hayvan, 3,000 kadar ağaç ve 250 farklı bitki türünü görmek mümkün.

Türkiye’nin ilk rüzgar santrali İzmir’de

Karaburun rüzgar türbinleri
Karaburun rüzgar türbinleri

Türkiye’nin birçok farklı alanda ilklerine sahip olan İzmir, yenilenebilir enerji kaynaklarında da öncü rol üstleniyor. Türkiye’nin ilk rüzgar santrali 1998 yılında Çeşme Germiyan Köyü‘nde kuruldu. Rüzgar enerjisi üretiminde Türkiye’nin diğer şehirlerine örnek olan İzmir, iklimi, yeşili, rüzgarı, jeotermal enerjisi, güneşi ve doğal kaynaklarıyla yenilenebilir enerji üretiminde oldukça büyük bir potansiyele sahip.

Türkiye’nin ilk sertifikalı organik ürünler pazarı İzmir’de

Ekopazar Izmir

Ekopazar İzmir ismiyle Karşıyaka Bostanlı Pazaryeri’nde her hafta cuma günleri kurulan organik ürünler pazarı, alanında Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Ekopazar’da satılacak organik ürünler, pazaryerine girmeden önce karantina bölgesine alınarak tek tek kontrol ediliyor.

“Organik” logolu ürünlerin satıldığı Ekopazar, İzmir Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde, Karşıyaka Belediyesi, İzmir Tarım İl Müdürlüğü ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliğinde Haziran 2010’da açıldı. Türkiye’deki gıdaların %90’ının kayıt dışı olduğunu düşünürsek gayet güzel bir girişim.

İzmir’in 629 km deniz kıyısı var

İzmir Kıyıları

Ege Denizi’ne 629 km kıyısı bulunan İzmir’de, bu kıyıların 101 km’si doğal plaj niteliği taşıyor. Bu uzunluk nerdeyse İstanbul-Denizli arasındaki mesafeye denk. İzmir’de 45 plaj ve 2 marina mavi bayrak taşıyor. Girintili çıkıntılı yapısı, yarımada, koy ve körfezlerden oluşan coğrafyasıyla İzmir kıyıları, etkileyici özellikte.

Yaz mevsiminde ziyaretçi akınına uğrayan Çeşme’nin yanı sıra Foça, Selçuk, Seferihisar, Menderes, Dikili, Urla, Karaburun ve Aliağa ilçeleri birbirinden farklı güzellikte plaja sahip. İzmir plajlarının bulunduğu bu kıyılar aynı zamanda Türkiye’nin önemli yat turizmi potansiyeli taşıyan alanları arasında.

Anadolu’nun ilk demiryolu hattı İzmir’de

Çamlık Tren Müzesi, İzmir
Çamlık Tren Müzesi, İzmir-Aydın Demiryolu Hattı üzerinde yer alıyor

Anadolu’daki ilk demiryolu, 23 Eylül 1856’da 130 km’lik İzmir-Aydın hattı inşaatı ile başladı. İngiliz firmaya verilen imtiyazla 10 yılda bitirilen çalışma Sultan Abdülaziz zamanında tamamlandı. Anadolu’da ilk demiryolu hattının İzmir-Aydın arasında inşa edilmesinin nedenleri arasında iki şehrin yüksek nüfusu, hareketli ticari yaşamı ve İngilizlerin ihtiyacı olan hammaddelerin bölgede bulunması gösteriliyor.

İzmirlilerin %91’i şehir merkezinde yaşıyor

izmir bilgileri
Teleferik, İzmir

Türkiye’de kentleşme oranının en yüksek görüldüğü şehirlerden biri olan İzmir’de nüfusun %91’i şehir merkezinde yaşıyor. Türkiye’de İstanbul ve Ankara’dan sonra en kalabalık şehir olan İzmir, kilometrekareye düşen 343 kişi ile İstanbul ve Kocaeli’nden sonra 3. sırada yer alıyor.

Osmanlı Dönemi’nde 1893’de yapılan nüfus sayımında İzmir’in nüfusu 207,548’di. İzmir 1945’e kadar Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehriydi. İzmir’in en çok göç aldığı iller Manisa, Mardin, Erzurum, Konya, Aydın ve Afyonkarahisar; İzmir’in en çok göç verdiği şehir ise İstanbul.

Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan İzmir, 8,500 yıla uzanan köklü tarihi ile farklı medeniyetlerin izlerini taşıyor. İzmir gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir. İzmir’de keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda köy, tarihi yer, müze ve kutsal alan bulunuyor.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top