Gezi

Gürcistan Vizesi

Gürcistan Vizesi

Batum, yeşil ve mavinin buluştuğu, kafkasların en ünlü tatil beldelerinden bir tanesi. Gürcistan’nın bir bölümü olan Acara Özerk Cumhuriyetinin başkenti Batum, etkileyici doğası, temiz denizi, yemyeşil parkaları ve ilginç mimarisi ile çok yoğun turist ziyareti alan bir şehir. Son yıllarda çok hızlı büyüyen ve ülkemiz gezginlerince de gözde bir kent olan Batum vizesi almak ise oldukça kolay.

Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında 10 Aralık 2011’de yapılan anlaşmayla sadece nüfus cüzdanları ve TC Kimlik Kartıyla seyahat edebiliyorlar. Anlaşma neticesinde Gürcistan vizesi gerekmeden, her girişte 1 yıl Gürcistan’da vizesiz kalabiliyorsunuz. Bunun için sadece nüfus cüzdanı veya TC Kmlik kartı yahut pasaport yeterli.

gürcistan vizesi

Sadece nüfus cüzdanıyla Gürcistan veya Batum’a gitmek isteyenlere çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce “Giriş-Çıkış Formu” veriliyor. Bu belgeyi Gürcistan veya Batum’da kalınan süre boyunca üzerinizde bulunması gerekiyor. Ülkeye geri dönüşte nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine bu belgeyi ibraz etmek gerekiyor. Nüfus cüzdanı ile ülkeye giriş yapanların 1 TL çıkış harcı ödemesi gerekiyor.

Mutlaka Oku: Gürcistan Gezisi Yapacaklar İçin Önemli Bilgiler

Göz at: Batum Gezisi Hakkında Pratik Bilgiler

Eğer Gürcistan’da daha uzun süre kalmak istiyorsanız başvuru yapmanız gerekiyor. Uzun süreli oturum başvuruları Adalet Sarayından (Public Service Hall veya Public Service Development Agency) yapılıyor. 6 yıl kadar oturum verdiklerini duydum. Gürcistan vizesi başvuru ücreti de istediğiniz tarihe göre değişiyor.

10 takvim günü içinde cevap 180 $
20 takvim günü içinde cevap 140 $
30 takvim günü içinde cevap 95 $
Web sitesi: http://psh.gov.ge/

Pasaport ile Gürcistan’a giriş yapanların 15 TL yurtdışı çıkış harcı ödemesi gerekiyor. 18 yaşından küçüklerin ise anne ve babalarının nezaretinde veya onların yazılı resmi izinleri ile ülkeden Gürcistan’a giriş yapabilirler.

Nüfus cüzdanını Gürcistan’da kaybedenlerin, Tiflis’de bulunan Türk Büyükelçiliğinden veya Batum Başkonsolosluğumuzdan ülkemize geri dönüşü sağlayacak geçici pasaport müracaatlarında bulunabilirler. Bunun için seyahat edenlerim yanlarında başka bir fotoğraflı belge (ehliyet, öğrenci kimliği v.s.) bulunması tavsiye ediliyor.

Gürcistan veya Batum’a araçlarıyla gitmek isteyenler sınır kapısından rahatlıkla geçiş yapabilirler. Sınır kapısındaki taksicilere ve sizi şehre götürmek isteyen kadınlardan uzak durun. Kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla Gürcistan’a seyahat etmek isteyenlerin, yanlarında araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesini ve vekaletnamenin Gürcistan’ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekiyor.

Gürcistan’a seyahat edeceklerin pasaportlarında, Abhazya’ya ve Güney Osetya’ya deniz yoluyla ve/veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiklerini gösteren damga veya mühür olması durumunda Gürcistan girişinde hapis ve/veya para cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

Gürcistan’a girişte yanlarında 30.000 Lari veya üzerindeki bir meblağa bulunanların, Gürcistan gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak bu parayı bildirmeleri gerekiyor. Beyanı yapılmayan paraya, Gürcistan mevzuatı uyarınca el konulabiliyor.

Gürcistan’a seyahat esnasında, ağrı kesici dahil hiç bir ilaç götürmeyiniz! Ağır para ve hapis cezası olduğu söyleniyor.

batum vizesi

Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi HotelIntourist Palace HotelRadisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda yıldızlı oteller de bulunuyor ve kahvaltı konaklama fiyatına dahil açık büfe olarak veriliyor. Piazza HotelLegacy HotelBatumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor.

Düşük bütçeli gezginler TJ HostelBatumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler. Hotelscombined.com web sitesinden güvenle otel rezervasyonunuzu yapın. En uygun Batum otellerini bulmak için tıklayın.

Vizesiz ülkeler arasında yer alan Gürcistan’da Batum turu yapmak isteyenler uçak bileti kampanyalarını takip etmelerini öneriyorum. Türk Hava Yolları Batum şehrine hergün seferler yapıyor. Uçak bileti fiyatları erken davranmazsanız çok da uygun fiyatlı olmayabiliyor.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top