Genel

Güneydoğu Asya’nın En Çekici Adası: Palawan Adası, Filipinler

Güneydoğu Asya’nın En Çekici Adası: Palawan Adası, Filipinler

Palawan Adası 1700’den fazla adadan oluşuyor ve görmeye değer çok şey vadediyor. Lüks resortlar, şahane plajlar, vahşi yaşam, el değmemiş ormanlar ve milli parklar ile ilgi çeken bir yer. 2007 yılında National Geographic Traveler dergisi tarafından Doğu ve Güneydoğu Asya’nın en çekici adası seçilmiş. Aynı dergide dünyanın en güzel 13. adası olarak da gösterilen Palawan Adası, “Olağanüstü güzellikte kara ve deniz manzarasına sahip, biyoçeşitlilik bakımından zengin bir ada” olarak tanıtılmış.

Güney Çin Denizinde yer alan Palawan Adası, Filipinler’e seyahat edenlerin en çok seçtiği rotalardan. Adaya iki defa gitme fırsatı buldum ve onlarca defa gitmeyi yine isteyeceğim kadar çekici bir yer benim için. Ada takımlarının kimisi doğasıyla, kimisi dalış imkanlarıyla, kimisi plajlarıyla ve doğasıyla öne çıkıyor. El Nido, Palawan Adası’nın kuzeybatı ucunda yer alan ve Conde Nast Traveler ve CNN gibi prestijli yayınların “En iyi plajlara sahip destinasyon” olarak seçtiği bir sahil kasabası. Benim de adada en sevdiğim yer.

palawan adası rehberi

Adada çok zengin bir doğal yaşam var. Adada 25 memeli türü var ve bunun 11’i sadece bu bölgeye özgü. 100 binlerce yıl önce Palawan’ın, benim sevdiğim diğer bir ada olan Borneo Adası’yla bir arada olduğu, bu nedenle de yaşam çeşitliliği açısında birbirine benzer oldukları biliniyor.

Palawan Adası Gezi Rehberi

İspanyollar Palawan Adasına 16. yüzyılda gelmişler. Söylentiye göre adanın ismi, kapalı bir şemsiyeye benzemesinden dolayı İspanyollarca verilen Parague isminden türemiş. Adının bir kaynağının Çin kökenli olduğu diğer bir söylenti. Adı her nereden geliyorsa Palawan Adası, Türkiye’den kalkıp o kadar yolu tepmeye değecek kadar güzel ve ilginç bir yer.

Başkent Manila’da 1 saatlik uçak yolculuğu ile başkent Puerto Princesa’ya ulaşılabilir. Cebu Pacific, Air Philippines ve Zest Air Manila ile Puerto Princesa arasında günlük uçuşlar düzenliyor. SuperFerry ve Negros Navigation şirketlerinin haftalık Puerto Princesa ve Manila arasında sefer yapan feribotları bulunuyor.

Havalimanı yakınlarındaki turizm ofisine uğrayıp bilgiler almak mümkün. Ben adaya ilk ziyaretimi Coron Adası’ndan, Palawan Adası’nın El Nido kasabasına tekne ile geçerek yapmıştım. İkinci ziyaretim ise Manila’dan Puerto Princesa’ya uçarak gerçekleştirdim.

Palawan Adası gezilecek yerler

1. Puerto Princesa

Palawan Adasi Puerta Princessa

Puerta Princessa Cathedral
Puerta Princessa Cathedral

Puerto Princesa, Palawan Eyaleti (Palawan Adası) başkenti. Filipinler’i bağımsız yönetilen38 şehrinden biri. Puerto Princesa şehir merkezi çok çekici olmasa da Palawan Adası’nın kendisi Filipinler’in popüler turistik destinasyonlarının başında geliyor. Ülkenin en yeşil ve en temiz şehri aynı zamanda.

Yeşil alan konusunda haklı olsalar da temizlik konusunda dikkati çekecek kadar değil iyi değil. Şehrin 25 km uzağında yer alan adanın en güzel yerlerinden Honda Bay, Kelebek Bahçesi ve World War II Memorial Museum görülebilir. Timsah görmek isteyenler ise Palawan Wildlife Rescue&Conservation Center turlarına katılabilir. Şehir merkezinde tarihi bölge Plaza Cuartel’e yürüyün. Yakınındaki Immaculate Conception Katedralini de görün. Honda Bay’e gitmeyecekseniz 1 gün kalmak yeterli.

2. Puerto Princesa Underground River

Palawan Adası Blog

Palawan Adası mağara

Puerto Princesa Underground River, dünyanın en büyük yer altı nehirlerinden birisi ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Dağların altında bir otoyol misali akan, 8.2 km’sine kadar girilebilen yer altı nehri ve mağaralardaki oluşumlar görmeye değer. Puerto Princesa Subterranean River National Park’ta yer alan bu yer altı nehri, Dünyanın yeni harikaları (New 7 Wonders of Nature) listesine girmeyi başarmış. Ayrıca bu milli parkta, 800 bitki, 300 ağaç türü yanında 195 kuş, 30 memeli ve 19 sürüngen türü yaşıyor.

Puerto Princesa Underground River turu yapacaklar, önceden Puerto Princesa’daki turizm ofisinden rezervasyon yaptırmaları gerekiyor. Bireysel gitmek isteyenler ise Sabang köyüne sabah erken saatlerde gidip, tura çıkan teknelerden boş yer olanlarına dahil olabilirler. Aksi halde tüm tekne ücretini ödemek gerekiyor (700 Peso). 2 kişiden fazla seyahat edenlerin bireysel plan yapması daha ekonomik olabilir. Konaklama tavsiyem Palawan Adası’ın ilk yeşil sertifikalı otellerinden Sheridan Beach Resort & Spa, Sabang. Bölgede en az 1 gün kalmak gerekiyor. Günübirlik Puerto Princessa’dan turlarla buraya gelmek de mümkün.

3. El Nido

palawan adası gezi rehberi

Palawan rehberi

Adanın en kuzeybatı ucunda yer alan El Nido benim en sevdiğim, tartışmasız dünyadaki en güzel yerlerden birisi. Bacuit Körfezine yayılmış 45’ten fazla büyüleyici adasıyla bu bölge gizli lagünleri, saklı koy ve plajları ve enfes kireçtaşı oluşumlarıyla görenleri etkileyecek güzelliğe sahip bir cennet. 250 milyon yıllık rüzgar ve yağmurun erozyona uğrattığı kireçtaşı kayalıkları, öyle güzel şekiller, girintiler çıkıntılar almış ki, kimisi sanki gökyüzünden erimiş mumların damlamasıyla oluşmuş bir his veriyor.

Bacuit Bay olarak adlandırılan bölge aynı zamanda Marine Park olarak koruma altına alınmış. Çevrede bulunan adaların bazıları ise özel mülk ve bu adaların bazılarında yerleşim bile yokken bazılarında son derece lüks resortlar bulunuyor. Bölge koruma altında olduğundan gelen turistlerden küçük bir ayak bastı ücreti alınıyor.

El Nido, bir günde görülebilecek kadar küçük bir sakin kasabası. Sokaklarda, bot turları ve dalış turları düzenleyen acenteler sıra sıra dizilmiş durumda. Kumsalda ve ara sokaklarda Filipinler mutfaklarının tadılabileceği birçok yerel restoranın yanısıra, taze deniz ürünleri sunan restoranlar ve bizim damak tadımıza daha uygun, pizza, makarna gibi yeme içme alternatifleri bulunan İtalyan restoranları bulunabiliyor. El Nido en az 3 gün geçirilmesini tavsiye ettiğim bir her. Hergün farklı tekne turlarına katılmalı. Vakti olanlar 1 hafta veya daha uzun bile kalsalar yapılacak çok şey bulabilir.

Puerto Princesa Otelleri: Sunlight Guest Hotel, Blue Lagoon Inn & Suites, Hotel Centro Puerto Princesa City, Banwa Art House. En uygun Palawan Otelleri için tıklayın.

Puerto Princesa’ya nasıl gidilir

Başkent Manila’dan 1 saatlik uçak yolculuğu ile başkent Puerto Princesa’ya ulaşılabilir. Cebu Pacific, Air Philippines ve Zest Air Manila ile Puerto Princesa arasında günlük uçuşlar düzenliyor. SuperFerry ve Negros Navigation şirketlerinin haftalık Puerto Princesa ve Manila arasında sefer yapan feribotları bulunuyor. Havalimanı yakınlarındaki turizm ofisine uğrayıp bilgiler almak mümkün. Coron Adası’nda El Nido’ya tekne seferleri düzenleniyor. Sezona ve mevsimin durumuna göre iptel edilebiliyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 nolur.net. Gunun one cikan tasarim, giyim, stil haberleriThemetf

To Top
http://bir10.com/melek-hotel-moda-istanbul/,http://bir10.com/cunda-adasi-nerede-ve-nasil-gidilir/