Gezi

Erdemli Nerede Nasıl Gidilir

Erdemli Nerede Nasıl Gidilir

Mersin ve çevresi tarihin topraktan fışkırdığı onlarca antik kenti, ve ören yeleri ile olağanüstü bir zenginliğe sahip. Anadolu coğrafyasının en çok antik yapı bulunduran şehirlerinden birisi burası. Şehrin Akdeniz kıyısında yer alan en güzel ilçelerinden Erdemli de Mersin’in simgesi olan yapılarını barındırmasının yanı sıra, pek çok gezilecek yeriyle de oldukça ziyaretçi ağırlayan bir tatil yeri. Doğuda Mersin şehir merkezi, batıda Silifke, kuzeyde Karaman ili ve güneyde de Akdeniz’le çevrili Erdemli, Mersin-Antalya Karayolu üzerinde bulunuyor.

Mersin’in köklü tarihine ışık tutan birçok kalıntıya sahip olan Erdemli, birbirinden güzel plajları, etkileyici mağaraları ve ören yerleriyle Akdeniz’in en görülesi beldelerinden. Kızkalesi, Karakalesi ve Korykos Antik Kenti, Kanlıdivane, Adamkayalar, Elaiussa-Sebaste Antik Kenti ve kent merkezine çok yakın ve incecik kumlu halk plajları mutlaka ziyaret edilmesi gereken adresler.

erdemli nasıl gidilir

Mersin’e 35 km, Silifke’ye 47 km, Tömük’e 13 km, Güzeloluk’a 40 km, Sorgun Yaylası’na 52 km, Toros Köyü’ne 60 km mesafede yer alan Erdemli, ilçenin merkezinin Mersin-Antalya Yolu üzerinde bulunmasıyla taşımacılık ve ulaşım bakımından oldukça avantajlı bir konumda.

Erdemli nerede nasıl gidilir

Erdemli’ye havayolu ile ulaşım için en yakın havalimanı olan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. İlçeye 145 km uzaklıkta bulunan havalimanından ulaşım için öncelikle Mersin kent merkezine hareket eden havayollarına ait servisler ile Havaş otobüslerini kullanmanız gerekiyor. Mersin kent merkezine 60 km uzaklıkta yer alan Erdemli’ye ise, şehir içi toplu taşımayı kullanarak veya taksi ile geçebilirsiniz. Dilerseniz limandan araç kiralayabilirsiniz.

Erdemli’ye gelmek için, karayolu ile bütün illere bağlantısı bulunan Mersin’e ulaştıktan sonra ilçeye hareket eden minibüs ve toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Otobüs ile direkt Erdemli’ye gelen veya Silifke yönüne giden tüm otobüs firmalarına göz atabilirsiniz. Mersin kent merkezinde inecekseniz, Yeni Otogar’dan hareket eden 170 No’lu belediye otobüsleri ile ilçeye ulaşım mümkün.

Erdemli nerede

Mersin coğrafyasında gezilip görülecek çok yer var. Bunun için hazırladığım diğer yazılara göz atın:

Mersin’in güzel ilçesi Erdemli’ye gelmişken Üç Güzeller Mozaiği ve Cennet Cehennem Mağaraları‘nı, dünyada eşine az rastlanır antik dönem mirası Adamkayalar‘ı, bölgenin en büyük obruklarından birinin etrafına kurulu Kanlıdivane‘yi görmeden bölgeden ayrılmayın.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top