Genel

Dresden’e Nasıl Gidilir

Dresden’e Nasıl Gidilir

Almanya’nın Floransa’sı olarak da anılan Dresden, Çek sınırının hemen yanı başında bulunan bu müze kent. Almanya’nın tarihi şehirleri arasında özel bir yere sahip Barok şehir, Elbe Nehri‘nin kenarında, Eski Doğu Almanya toprakları içinde kurulmuş.

Orta Avrupa turları arasında Dresden yerini yavaş yavaş almaya başlasa da bence Leipzig ile birlikte başlıbaşına bir rota olmayı hakkediyor. Dresden bir günlük tur ile keşfedilecek bir yer değil. Aksi halde aklınızda ağır barok mimarili gri bir şehir kalabilir, ki bu yanıltıcı olur.

Dresden'e Nasil Gidilir

Dresden’e Nasıl Gidilir

Elbe Nehri’nin kıyısına kurulu Dresden, Almanya’nın doğusunda yer alıyor. Türk Hava Yolları, Leipzig’e aktarmasız tarifeli seferlerle uçuyor.

Dresden, Leipzig’in yaklaşık 100 kilometre güneydoğusunda yer alıyor, ulaşım ise oldukça kolay. Leipzig/Halle Havalimanı (IATA: LEJ), Leipzig’in 18 km kuzey doğusunda yer alıyor. Önce Leipzig Havaalanı’ndan şehrin kalbinde yer alan tren istasyonu Leipzig Hauptbahnhof‘a geçin. Havalimanı ile şehir merkezi arasında her 30 dakikada bir tren çalışıyor (4€) ve şehre ulaşmak ortalama 15 dakika sürüyor.

Göz At: Leipzig’e Nasıl Gidilir

Leipzig Hauptbahnhof
Leipzig Hauptbahnhof

Havalimanında 2 tren platformu bulunuyor. Bahnhof/Rail Station tabelalarını takip ederek Platform 1’e geçin. Burası Leipzig şehir merkezinde yer alan Leipzig Hauptbahnhof’a gidiyor.

Fahrkarten olarak adlandırılan bilet makinelerinden Leipzig Hbf seçeneğini tıklayarak nakit veya kredi kartlı ile biletinizi alın (4.20€).Bilet makinesinin yakınındaki cihazdan biletinizi onaylatmayı da sakın ihmal etmeyin.

Leipzig Hauptbahnhof’tan yine trenle Dresden şehrine geçin. Leipzig-Dresden arasındaki tren yolculuğu tarifeye göre yaklaşık bir veya bir buçuk saat sürüyor (15-20€). İlki sabah 4:15, sonuncusu gece 23:07’de olmak üzere Leipzig-Dresden trenleri günde 36 sefer yapıyor.

Dresden'e nasıl gidilir

Berlin-Dresden arası ise trenle yaklaşık iki saat sürüyor. Trenin tipine göre fiyatlar 40-80$ arasında değişiyor. Ucuz olanı The Eurocity (EC) 2 saate, Intercity Express treni (ICE) ise Leipzig’e gidiyor, oradan aktarma yapmanız gerekiyor.

Berlin’den Dresden’e gitmenin en ucuz yolu ise yaklaşık 2,5 saat süren otobüs yolculuğu yapmak (12$).

Prag-Dresden arasındaki tren yolculuğu yaklaşık 2 saat sürüyor (25€). Prag-Dresden arasında günde 8 tren seferi yapılıyor. Aktarmalı trenlerle ulaşım 3,5 saat sürebiliyor. Prag Hlavni Nadrazi tren istasyonundan kalkan trenler ile  Dresden Hauptbahnhofta gidilebilir.

StudentAgency firması her gün Prag-Dresden arası otobüs hizmeti veriyor. Sabah 07.30da Prag Florenc Terminalinden kalkan otobüs 09.50de Dresden’e varıyor. Bir de Pazartesi ve Cuma günleri gece 23.55te otobüs mevcut. Dönüşler ise 16.30’da. Fiyatlar tek yön 23€, gidiş-dönüş ise 40€.

Dresden Nerede

Avrupa’nın en yeşil kentleri arasında yer alan Dresden’de, Barok Mimari örneği kilise Frauenkirche; diğer bir ünlü barok başyapıt Zwinger; Kraliyet Sarayı Residenzschloss; ilginç ve oldukça zengin Osmanlı eserleri müzesi Türckische Cammer; Eski Meydan Altmarkt; şehir anlamanın en güzel yerlerinden hoş manzaralı Brühl Teras; yağmur yağdığında müzik çaldığı söylenen Kunsthofpassage’daki Music House görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ayrıca Botanik Bahçesi, Hayvanat Bahçesi, Büyük Bahçe, Elbe Vadisi Dresden gezilecek yerler arasında yer alıyor. Konaklama tavsiyesi: Ibis Hotel Dresden.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 nolur.net. Gunun one cikan tasarim, giyim, stil haberleriThemetf

To Top
http://bir10.com/turkiyenin-en-iyi-15-butik-oteli/,http://bir10.com/patio-pacific-resort-boracay/