Genel

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir

Budapeşte son yıllarda oldukça popüler. Orta Avrupa’da yer alan Macaristan’ın bu güzel başkenti oldukça keyifli. Şu ana kadar 2 defa ziyaret ettim ve son ziyaretimde neredeyse 2 hafta kaldım. O derece güzel bir şehir benim için.

Artan Orta Avrupa turları ile birlikte Budapeşte ülkemizden sıklıkla ziyaretçi alıyor. Ancak bu turların bir çoğu bir kaç şehir ve ülkeyi kapsadığından Budapeşte’de sadece 1-2 gece konaklama yapılıyor. Oysa Budağeşte başlı başına keşfedilmeye değer, tarihi zenginlikleri yönünden oldukça baştan çıkarıcı bir şehir.

Budapeste uçak bileti
Budapeste

Budapeşte nerede

Budapeşte, Macaristan’ın başkenti. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Buda ve Peşte’nin 17 Kasım 1873’te birleşmesiyle oluşmuş. Orta Avrupa’da yer alıyor. Kuzeyinde Slovakya, Batısında Avusturya, Doğusunda Romanya, Güneyinde ise Hırvatistan bulunuyor.

Budapeşte’ye nasıl gidilir

Ülkemizden THY ve Pegasus Budapeşte’ye İstanbul’dan direk tarifeli seferler düzenliyor. Ben Türk Hava Yolları ile uçtum. Bir defasında da bir arkadaşıma Macar ucuz havayolu firması Wizz Air ile 99€’ya bilet almıştım. Erken rezervasyon yaparsanız THY ile de bu fiyata uçabiliyorsunuz. İstanbul-Budapeşte uçuş süresi ise 2 saat.

Göz At: 

Budapeşte Havalimanı
Budapeşte Havalimanı

Budapest Havalimanı

Budapest Liszt Ferenc Airport’a gelen tüm yolcular ya 2A terminaline (çoğunlukla ucuz uçuşlar) yada 2B (yüksek ücretli uçuşlar) geliyor. Bir terminalden diğerine yürünebiliyor ve her terminalde ihtiyacınız olması durumunda telefonlar bulunuyor.

Havalimanı Airport Minibus masasından 1,000 HUF karşılığı telefon kartı satın alabilirsiniz ve etrafta bir çok ATM de bulunuyor. Terminal A ve B de ki döviz büroları aynı oranlara sahip. Havalimanı şehir merkezinin 24 km kadar doğusunda bulunuyor.

Budapeste uçak bileti
Budapeste

Budapeşte merkeze gidiş

Otobüs ise en ucuz opsiyon. Havalimanından çıktıktan sonra sağa doğru BKV Plusz Repter busz yazan otobüs durağına doğru yürüyün. Sabah 04:00’dan 23:00’a kadar 200E numaralı otobüs Kobanya-Kispest metro durağına seferler düzenliyor. Ferihegy tren istasyonu üzerinden M3 Hattı (mavi) ile Deák Ferenc tér metro durağına kadar gidin. Buradan aynı biletle M1 (Sarı) veya M2 hatlarına geçmek mümkün. Metro ile ulaşım neredeyse 1 saat sürüyor.

Saat 11:00’den 01:00’e kadar 200E ve 01:00’den 04:00’e kadar da gece otobüsü olan 900 Budapeşte Havalimanı ile Güney Pest otobüs terminali arasında sefer yapıyor. Buradan 950 yada 950A gece otobüslerini kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Havalimanı shuttle minibüsü

Biraz daha pahalı ama daha kullanışlı olan havalimanı shuttle minibüsü sizi Budapeşte’de ki herhangi bir adrese götürebiliyor. Her iki terminalde de bulunan danışmalardan 24 saat boyunca destek alınabilir. Şehir merkezine gidiş 3,200 HUF, gidiş-dönüş alırsanız 5,500 HUF. İçeride bulunan minibüs masasından kayıt yaptırıp ödemeyi orada yapabilirsiniz. Genellikle yolcuların toplanması için bir 10 dakika kadar beklemek gerekebiliyor.

Budapesteye Nasil Gidilir

Taksi

En kolay yol ise tabiki hiç şaşırmayacağınız şekilde en pahalısı. Sonunda 21.yy’a ayak uydurulabilmiş ve havalimanının çevresinde müşterileri kazıklamak için bekleyen taksiciler artık tarihe karışmış. Taksiler artık standart tarifeler üzerinden çalışmak zorunda ve bunu değiştiremiyorlar. Gündüz 300HUF’dan açılıp kilometre başına da 240HUF yazıyor ve bekleme için ise dakika başına 60HUF.

Geceleri ise 420HUF’dan açılıyor ve kilometre başına da 336 HUF yazıyor, bekleme ise dakika başına 84HUF. Her ihtimale karşı terminalden dışarıya çıktığınızda kırmızı ve beyaz renklerde dekore edilmiş üzerinde Fö Taksi yazan bir logo göreceksiniz. Bilginiz olması için söylüyoruz, Pest merkezine ortalama 6-7bin HUF yazacaktır. Şoför yuvarlak hesap yapmaya çalışacaktır ancak bu tamamen sizin insiyatifinize kalmış bir şey.

Budapeste başkent

Budapeşte şehir içi ulaşım

Şehir içi ulaşım için en ideal yöntem metro ve tramvay, 3 farklı hatta çalışan metro ve 30 hatta sahip olan tramvayı kullanmak sizi trafikten kurtarır.

Tramvay hatlarının duraklarında çalışma saatlerini gösteren bilgi panoları var. Tramvaylardan 2, 4, 6, 47 ve 49 numaralı olanlar en sık kullanmanızı önereceğim hatlar. Zamanınız yoksa en azında Tuna Nehri boyunca ilerleyen 2 nolu tramvay hattını kullanın.

Yuğun olan metro istasyonlarındaki bilet ofislerinden, otomatik makinelerden veya gazete büfelerinden bilet alabiliyorsunuz. Hemen her metro girişinde biletleri kontrol eden memurlar yer alıyor. Bu yüzden biletsiz seyahat etme riskini almayın.

Ben 3 günlük Budepest Card kullandım. Metro, tramvay ve otobüslerin tek kullanımlık biletleri (vonaljegy ya da jegy) 350 HUF; otobüs şoföründen alırsanız 450 HUF’tan satılıyor. Biletinizi 10’luk olarak (tíz darabos gyjtjegy) alırsanız 3000 HUF ödüyorsunuz. Ulaşım aracına bindiğinizde biletinizi makineye valide ettiriyorsunuz ve 60 dakika süresince seyahat edebiliyorsunuz. Eğer biletiniz tek kullanımlık ise bununla aktarma yapamıyorsunuz. Aktarma yapacağınız rotalarda 90 dakika geçerliliği olan átszállójegy (530 HUF) bilet alın.

24 saatlik boyunca geçerli napijegy bileti (1650 HUF) almak bence en iyisi. Daha uzun süre kalacaksanız 3 günlük bilet turistajegy (4150 HUF) alın.

Şehirden havalimanına giderken benzer bir rota izliyorsunuz. Yalnız hangi terminalden uçağa bineceğiniz çok önemli. Havalimanında 3 terminali bulunuyor ve bu terminaller arasında yürüyerek geçiş yapmak çok zaman alıyor. 1. Terminal, ucuz havayolları tarafından kullanılırken, 2A Terminali Macar Havayolları Malév ve Malév ortaklığıyla gerçekleştirilen uçuşlar için; 2B terminali ise diğer havayolları tarafından kullanılıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 nolur.net. Gunun one cikan tasarim, giyim, stil haberleriThemetf

To Top
http://bir10.com/napolinin-kalbi-centro-storico-ve-spaccanapoli/,http://bir10.com/avrupanin-balkonu-bruhl-terrace-dresden/