Gezi

Ayvalık Nerede Nasıl Gidilir

Ayvalık Nerede Nasıl Gidilir

Butik restoranlar, sanat galerileri, antikacılar, seramik atölyeleri ile son yıllarda Ayvalık sakin hayat özlemiyle büyük şehirlerden kaçanların sığındığı yeni bir kaçış rotası oldu Ayvalık. Asırlık zeytinyağı ve sabun üretimi, enfes mutfağı ve tarihi evleriyle Ayvalık seyahat rotanıza girmeye aday.

Kasaba merkezinin arka sokakları gezmek harika. 19. ve 20. yüzyıldan kalma Rum evleri ve kiliseleri, neo-klasik tarzda sivil mimari örneklerinin oluşturduğu kent dokusuyla açık hava müzesi görünümünde. UNESCO Dünya Mirası Listesi için aday adaylığı da kesinleşti. İstanbul, Ankara, Çeşme gibi yerlerden gelen bir çok sanatçının yerleştiği Yeniçarohori Köyü de listenizde olsun.

ayvalik nasıl gidilir

Ayvalık Nerede

Ayvalık Balıkesir’in bir ilçesi. Türkiye’nin en zengin sivil mimari eserine sahip Ayvalık, ülkemizin batısında, Ege Bölgesi’nin kuzeyinde, Edremit Körfezi’nin güney ucunda yer alıyor. Balıkesir merkeze 140 km uzaklıkta, Ege Denizi kıyısında yer alıyor. 19. yüzyılda ticari etkinliği ve zenginliği, kültürel ve entelektüel düzeyiyle Akdeniz kıyılarının en tanınmış yerleşimlerinden birisi haline gelmişti.

Hemen kuzeyinde Balıkesir’in diğer ilçesi Gömeç ve Burhaniye yer alıyor. Güneyinde ise İzmir’in Bergama ve Dikili ilçeleri var. Bergama Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesinde, vaktiniz varsa uğrayın.

Son zamanların yükselen yıldızı Cunda Adası da Türkiye’nin ilk yapılmış boğaz köprüsüyle karadan Ayvalık’a bağlı. Özenle koruduğu kültürü, benzersiz mimarisi, sıra dışı doğası, tertemiz havası, 100 kilometrelik sahil şeridi, pırıl pırıl denizi, incecik kumu, göz alıcı koyları ve adaları, sanatçılara ilham veren atmosferi, zengin mutfağı ve aydın insanlarıyla çok özgün, çok yönlü ve renkli bir yer.Ayvalık’a nasıl gidilir

Ayvalık’a uçakla nasıl gidilir

Balıkesir’in batısındaki Edremit’te yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı, Ayvalık, Altınoluk, Akçay, Küçükkuyu, Ören, Dikili gibi tatil merkezlerine yakınlığı nedeniyle uçmanız gereken yer. Haftanın 7 günü İstanbul-Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ve Ankara Esenboğa Havalimanından direkt uçuş var.

Göz At: Ucuz  Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz At: Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
Göz at: Ucuz Uçak Bileti Hakkında Tüm Bilgiler

Koca Seyit Havalimanı’ndan hareket eden toplu taşıma araçları ile veya Pegasus Hava Yolları’nın ücretli servisleriyle Burhaniye-Karaağaç-Gömeç-Ayvalık güzergahından Ayvalık’a ulaşım çok kolay. Benzer şekilde Bora Jet’in kendi yolcuları için havalimanından Ayvalık’a hareket eden ücretsiz yolcu servisleri bulunuyor.

ayvalika nasil gidilir

Arabayla Ayvalık’a nasıl gidilir

İstanbul-Ayvalık 425 km ve Esenler otogarından Ayvalık otogara ulaşım otobüsle 9 saat 50 dakika sürüyor. Kadıköy’den aracınızla çıkıp Ayvalık’a gideyim derseniz yaklaşık 5 saat sürüyor. İstanbul’dan Bursa’ya arabalı vapurla geçerseniz bana göre daha konforlu bir seyahat yapmış olursunuz. İstanbul’dan Bursa’ya gitmek için Eskihisar-Topçular arabalı vapurunu kullanın. Oradan karayoluyla devam edin. Sonrasında 4 saatlik bir yolunuz var.

Ankara-Ayvalık 680 km ve Ankara Otogarından Ayvalık Otogarına yolculuk otobüsle yaklaşık 10 saat 15 dakika sürüyor. Özel aracınızla gelecekseniz Ankara, Eskişehir, Bursa, Balıkesir ve Ayvalık rotasını takip etmeniz gerekiyor. Yolculuk yaklaşık 8 saat sürer.

İzmir-Ayvalık 150 km ve İzmir Otogarından Ayvalık Otogarına yolculuk otobüsle yaklaşık 2 saat 15 dakika sürüyor. Neredeyse her yarım saatte biri otobüs seferleri yapılıyor. Pamukkale otobüs firması ile daha önce birkaç kez gitmiştim. Özel araçla gidiyorsanız Menemen, Aliağa, Bergama ve Ayvalık rotasını izleyin.

Basmane K: 08.35 →  Manisa K: 10.01  Soma V: 11.45  Balıkesir K: 13.21
Balıkesir K: 09.39  Soma K: 11.17  Manisa K: 13.05  Basmane V: 14.32

Devlet Demiryollarının İzmir Mavi Treni ile Balıkesir’e kadar gelip daha sonra TCDD‘nin sefere koyduğu aktarma otobüsleri ile Ayvalık’a gidilebilir. Ben hiç denemedim ama bilgisi olanlar sayfanın altındaki yorum kısmına düşüncelerini yazabilir.

Ayvalık-Bursa 185 km ve Ayvalık-Balıkesir ise 140 km uzaklıkta. Balıkesir’den Ayvalık’a özel araçla gidiş araçla 1 saat 50 dakika sürüyor.

Balıkesir Belediyesi şehir merkezinden Ayvalık, Sarımsaklı hattı 07:00, 10:00, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 saatlerinde ulaşım hizmeti veriyor. Balıkesir’den Ayvalık, Sarımsaklı, Akçay, Altınoluk, Altınova otobüs bileti ücretleri tam 17 TL, indirimli 15 TL olarak belirlenmiş.

ayvalık nerede

Ayvalık’ın en güzel yerlerinden Cunda Adası’na nasıl gidilir yazıma da göz atın. Ayvalık’ı Ayvalık Yapan 10 Güzel Şey yazım da Ayvalık’ın değerini anlatan yazılarımdan birisi.

Ayvalık’a şehirler arası otobüs yolculuğu ile ulaşım düşünürseniz, Türkiye’nin pek çok ilinden ilçeye direkt gelen otobüs seferleri bulunuyor. Pamukkale, Ulusoy, Kamil Koç, Truva, Anadolu ve Metro gibi yurt çapında hizmet veren otobüs firmaları dışında yerel firmalar da Ayvalık’a seferler düzenliyor.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top